Младежи от Одрин и Кърджали с обща изложба

„Да бъдем един мост“ е мотото на изложбата на млади художници от Одрин и Кърджали, която бе открита днес следобяд в родопския град, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

Това е съвместен проект на млади хора от Колежа по изящни изкуства в Одрин и СОУ „Отец Паисий“ в Кърджали, реализира се с подкрепата на Ротари клубовете в двата града, посочи уредничката на Арт-галерия „Кръг“ Радост Николаева. Автор на идеята е преподавателят в одринския колеж Левент Тосун, на него дължим и гостуването на проф.Мустафа Аслъер, роден в махала на село Бойно край Кърджали, признат в цяла Европа художник, допълни тя. В изложбата са представени над 50 творби от 32 автори на възраст 17-19 г., а някои от тях участват и с литературни произведения, и с картини. Те са посветени на най-вдъхновяващите исторически места в двата града, както и на любовта към родния край. Одринските колежани донесоха в галерията рисунки и художествени интерпретации на живописните брегове на Тунджа, Арда и Марица, на някои от запазените 8 старинни мостове, над които са работили бележитите архитекти Мимар Синан и Седефкар Мехмет Ага. Техни акварели и рисунки показват Селимие джамия, считана за венец на творчеството на арх. Мимар Синан, както и българските църкви „Св. Георги” и „Св. Св. Константин и Елена”, старата гара Караач, днес ректорат на Тракийския университет. Домакините от Кърджали се представят с художествена мозайка от местни символи и забележителности – статуята на Орфей, църквите „Св. Йоан Предтеча” и „Св. Георги Победоносец”, джамията, сградите на Художествената галерия, Дома на културата и Историческия музей, както и рисунки от най-старите къщи. Младите художници от Кърджали не са пропуснали да изобразят Водното огледало на река Арда, язовирната стена, природният феномен Каменните гъби, въженият мост, римският мост при с. Ненково.

 Експозицията ще бъде показана и в Одрин на 22 април на главната пешеходна улица. Утре всички ще участват в уъркшоп в Арт-къщата в селоДъждовница, където ще видят мултимедийна презентация за дейността на гостували тук творци от различни страни, и ще рисуват на „арт хоризонта”, разположен в подножието на големия камък Алан кая, където някога се е извършвал ритуалът молитва за дъжд, каза още Радост Николаева. Младежите ще посетят и тракийските скални ниши край селото, които са част от културно-историческото наследство на региона. Село Дъждовница всяка година събира художници и фотографи от цял свят за традиционния Фестивал на терлика, който през септември ще отбележи 10-годишния си юбилей, уточни Радост Николаева. На официалното откриване на изложбата „Да бъдем един мост” днес кметът Хасан Азис връчи на младите творци сертификати за участието им в българската част от проекта. Според него събитието има символично значение – седмицата започна с подписването на договора за побратимяване на двете общини, а завършва с тази изложба, посветена на любовта към родния край. Преди 2 г. Кърджали гостува в Одрин с богата експозиция от старинни български икони от колекцията на Историческия музей, която изненадващо привлече интереса на много посетители там.

Източник: БГНЕС

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини