Как да спрете негативните клюки в офиса

Как да предотвратите това компанията ви да се превърне в гимназия, където негативните клюки са повсеместни и диктуват правилата на играта?

Слуховете и клюките се разпространяват доста бързо и в офис средата. Лошото е, че голяма част от тях в действителност са вредни и създават чувство на недоверие в рамките на цялата организация. Ако сте ръководител на компанията, не трябва да игнорирате негативните слухове, а по-скоро да се борите те изобщо да не плъзват из етажите на фирмата ви.

Можете да започнете със спазването на следните четири съвета:

1. Стигнете до основата на слуха.

Още по темата ...
10 думи, с които никога не бива да се описвате
Чувствате ли се закопчани в оковите на монотонната си работа?
Преди да можете да направите нещо, за да потушите слуховете, разгледайте фактите. Това може да означава да накарате вашите мениджъри и ръководители на отдели да ви разкажат всичко, което са чували по темата. Изслушайте всички страни, за да ви е по-лесно да определите какво точно се е случило и кой е основният дразнител в компанията, който разпространява лошите клюки.

2. Коментирайте темата.

Първата ви реакция може да бъде просто да говорите с този човек (който разпространява слуховете), но е добре да съберете всички служители, които са чули слуха и да ги попитате дали смятат, че това е вярно. Обърнете внимание на целия екип и ако трябва коментирайте негативните слухове в открит форум пред всичките си служители. Нека те да изразят опасенията си за нещата, свързани с тези клюки, дори може да го направят анонимно. Да, това е старомодно, но ще бъдете изненадани колко честни ще бъдат вашите подчинени, когато тяхната идентичност е скрита.

3. Бъдете откровени.

Слуховете, които наистина могат да навредят на компанията са тези, които карат служителите да вярват, че шефовете крият нещо от тях. Така че бъдете честни. Ако в офиса витае невярна информация или ако виждате, че служителите ви са недоволни или объркани за определени ваши решения, организирайте среща, на която да изясните нещата. Нека те не си мислят, че всичко във фирмата ви се случва „зад кулисите“.

4. Борете се с рецидивистите.

Неизбежно ще има някои служители, които просто не могат да си държат устата затворена и умират да разпространяват всякаква информация, независимо дали е добра или лоша. Разберете кои са тези хора и направете така, че те да могат да ви се доверят (сближете се с клюкарите). Така всички слухове ще идват първо при вас, преди да бъдат разпространени сред колегите. По този начин ще можете да ги спрете още в зародиш (с дипломатичен подход) като изясните фактите и обясните на клюкаря, че нещата не са точно така, както той ги описва.

Източник: http://www.dnes.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини