Словакия стартира на Евро 2020 с победа над Полша

Санкт Петербург, 14 юни (БТА)
Среща от първия кръг в група "Е" на Евро 2020:

Полша - Словакия 1:2 (0:1)
голмайстори: 0:1 Войчех Шчесни 18-автогол, 1:1 Карол Линети 46, 1:2 Милан Шкриняр 69
червен картон: Гжегож Криховяк

стадион: Санкт Петербург, Русия
зрители:
главен съдия: Овидиу Хацеган (Румъния)
помощници: Раду Джингуляк (Румъния), Себастиан Джордже (Румъния)
четвърти съдия: Ищван Ковач (Румъния)
ВАР: Марко ди Бело (Италия)
АВАР: Жером Брисар (Франция), Филипо Мели (Италия)

жълти картони:
- за Полша: Гжегож Криховях
- за Словакия: Томаш Хубочан

състави:
Полша (4-3-3): Войчех Шчесни - Бартош Берешински, Камил Глик, Ян Беднарек, Мачей Рибус (74-Тимотеуш Пухач)- Карол Линети (74-Пжемислав Франковски), Гжегож Криховяк, Матеуш Клих (85-Якуб Модер) - Пьотр Желински (85-Карол Швидерски), Камил Йозвяк, Роберт Левандовски
старши треньор: Пауло Соуса

Словакия (4-4-2): Мартин Дубравка - Петер Пекарик (79-Мартин Кошчелник), Любомир Шатка, Милан Шкриняр, Томаш Хубочан - Лукаш Хараслин (87-Михал Дуриш), Юрай Куцка, Якуб Хромада (79-Патрик Хросовски), Роберт Мак (87-Томаш Суслов) - Онджей Дуда (90+1-Ян Грегуш), Марек Хамшик
старши треньор: Щефан Таркович

Словакия започна с победа участието си на Евро 2020, след като в първия си мач от група "Е" се наложи с 2:1 над Полша.

В Санкт Петербург (Русия) словаците стигнаха до успеха с победен гол на Милан Шкриняр в 69-ата минута, а малко преди това бяха останали и с човек повече на терена след втори жълт картон на Гжегож Криховяк.

През първото полувреме вратарят на поляците Войчех Шчесни си вкара автогол, с който Словакия поведе, а секунди след началото на второто полувреме Карол Линети изравни.

Футболистите на треньора Щефан Таркович изпълниха чудесно тактическия си план през целия мач и напълно обезличиха звездата на Полша Роберт Левандовски, който бе един от най-незабележимите играчи на терена.

Изненадващо за мнозина първото полувреме премина изцяло под контрола на символичните гости от Словакия, които заслужено се оттеглиха на почивката с преднина от 1:0.

Попадението за "соколите" дойде в 18-ата минута. Роберт Мак измъкна топката между двама полски играчи в близост до страничната линия, навлезе в наказателното поле и с отправи диагонален удар. Топката се удари в гредата, в гърба на вратаря Войчех Шчесни и влезе в мрежата на поляците.

Попадението бе записано като автогол, който е първият за вратар в историята на европейските първенства. До почивката словаците създадоха още няколко добри възможности, но нов гол не падна.
Полша стигна до изравняване още в първата минута на второто полувреме. Добра атака завърши с ниско центриране отляво на Мачей Рибус и Карол Линети с диагонален удар с левия крак преодоля Мартин Дубравка за 1:1.

Голът вдъхнови поляците и в следващите минути те изглеждаха като по-добрия отбор на терена. Устремът им обаче бе секнат в 62-рата минута, когато опитният полузащитник Гжегож Криховях получи втори жълт картон и остави тима си с човек по-малко.

Останали с човек повече словаците успяха да се възползват от числения си аванс почти моментално. В 69-ата минута Милан Шкриняр бе най-съобразителен при едно центриране в наказателното поле и с бомбен удар с десния крак между петима полски играчи матира Шчесни за втори път в мача.

В 85-ата минута Камил Глик пробва далечен удар, който обаче бе много неточен, а най-близо до изравняването се оказа централният защитник Ян Беднарек, чийто шут с левия крак в добавеното време мина на сантиметри от гредата на Мартин Дубравка.

По-късно днес е другият мач от група "Е", в който Испания посреща в Севиля Швеция.