Парламентът стана туристическа атракция заради вота наесен

Над 5200 са посетителите от страната и чужбина са влезли с организирани групи в Народното събрание само за първите четири месеца на тази година. Това сочи справка от администрацията на парламента. „За сравнение, за цялата 2014 г.  образователните визити са общо 109, а броят на посетителите е 4370, коментира пред "Стандарт" Елена Каменова от пресцентъра на Народното събрание. А само за периода януари-март 2015-а групите са 97, с 3850 посетители.

Най-честият въпрос, който задават гражданите, е къде сяда премиерът Бойко Борисов, когато идва в парламента. Късметлиите, които влизат в сградата в дните без заседания, успяват да си направят селфи на премиерското място до трибуната в пленарна зала. Достъпът до нея в пленарни дни е забранен. 

Очаквано посетителите по линия на ГЕРБ настояват да се снимат с председателя на парламента Цецка Цачева. И депутатите от мнозинството вече съобразяват влизането на гостите си с ангажиментите на Цачева, за да може поне за малко активистите да разговарят с шефката на народните представители.

В червените редици първа по популярност е Мая Манолова и снимките с нея също са от задължителните при БСП симпатизантите.

Най-голямото недоволство сред гостите е фактът, че не може да се снимат за спомен от балконите на пленарната зала, докато в нея вървят дебати и гласувания. По правилник снимките от там не се допускат, тъй като светкавиците разсейвали народните избраници.

Само в последните две седмици след великденската ваканция на депутатите са минали близо 1000 гости на парламента. Самите народни представители охотно свикнаха съсстълпотворението на посетителските групи, тъй като в почти 100% от случаите гостите са там по тяхна лична покана. 

Депутати и симпатизанти се снимат за спомен на стълбите в северното крило на сградата или на трибунките за изявления.

Заради местния вот наесен политиците от всички партии са се активизирали да покажат Народното събрание отвътре, като има дни, когато между 9 и 13 групи са на визита при законотворците. 

Най-често в кулоарите и по балконите в пленарна зала са студенти и активисти от младежки политически или граждански организации. Има случаи и на групи от третокласници, както и на гимназисти от Дания, които разработили проект за българското Народно събрание.

Обиколката на парламента с лекция за историята на сградата и конституциитепродължава два часа. В престоя е включено и наблюдаване на дебатите или парламентарен контрол в пленарна зала.

Източник: дарик

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини