Забъркват археолога Николай Овчаров в скандал с гроба на княз Михаил

Измислена сензация, тиражирана в шуменски медии днес, стана повод за обстоятелствени обяснения на архоолозите Маргарита Ваклинова и Николай Овчаров.

След пресконференция на двамата уважавани специалисти вчера някои медии в Шумен написаха, че "саркофагът на Цар Борис-Михаил се намира в Преслав".

"Велики Преслав изобщо няма нужда от измислени сензации", каза пред Агенция "Фокус" проф. Маргарита Ваклинова, директор на Националния археологически институт с музей към БАН и дългогодишен ръководител на разкопките на преславските старини.

По повод днешните публикации тя обясни: "За да кажа аз нещо за този саркофаг, който, подозирам, че те би трябвало да знаят, то беше в контекста на абсолютно друг въпрос. Един от журналистите там, когото аз не познавам, ми зададе въпроса - как смятаме да оживее проектът, за да не стоят само камъните в самия строеж.

Тогава казах, че ще се възстановят подовите и мраморни настилки на място, ще могат да бъдат видени, във владетелската църква ще възстановим амвона, чийто части сме намерили... И че в този параклис, или пък - в близост (по решение на архитекта оформител), ще бъде поставен този саркофаг, което ще създаде у хората усещането как са изглеждали нещата. Това е целият ни разговор", посочи тя.

"Не желая думите ми да бъдат използвани за възникване на измислени сензации", подчерта проф. Ваклинова. Тя е категорична, че е представила на вчерашната си среща с журналисти от региона само хипотеза за параклисите и саркофазите, открити на територията на Велики Преслав, която хипотеза е известна от години.


"Хипотезата е пътят към знанието. Когато говорим за теза - това означава със сигурност доказаност. Тук говорим за голяма доза доказаност, в сферата на хипотетичното. Не ми е в навиците да измислям сензации и да ги лансирам на журналистите, за да мога да покажа колко сме гениални всички.

Откриваме това, което е в земята, и се мъчим чрез науката и познанието да дадем някакво обяснение. Българските журналисти не трябва да си играят с нас по този начин", каза Маргарита Ваклинова.

По същия повод проф. Овчаров напомни днес, че Средновековният Преслав е унищожен през вековете. Сега, с проекта "Векът на цар Симеон оживява", искаме да направим така, че хората наистина да могат да забележат какво богатство е имала България преди 1000 години, когато е била една от водещите империи на стария континент.

Николай Овчаров твърди, че Преслав е бил сред трите най-големи града на Европа през 9-10 век.

"Но през 14-17 век се е превърнал в една гигантска кариера за извличане на камъни и по-специално на варовик. Не случайно в един османски документ от този период пише, че най-доброто сладко от сини сливи става в Шуменския санджак, а съответно в Шуменския санджак, именно във Велики Преслав се прави тази вар, която подпомага правенето на сладкото от сини сливи.

Тази вар се е правила именно от кариерите на преславските дворци. Когато разкривахме дворцовата църква, открихме 13 огромни, с диаметър до 5 метра, варници, в които е изгоряло, потънало е богатството на българските дворци.

Ние сме намирали неизгорени варници, в които виждаме корнизи и капители, цели колони, всичко това се е превръщало във вар. 200 години са работили тези кариери...", поясни проф. Овчаров

Самият каменен саркофаг е открит преди сто години от Карел Шкорпил, но никога не е било ясно чий е.

В Преслав през тази и следващата година се реализира проект за 2,8 млн. лв "Векът на Цар Симеон оживява", който беше отхвърлен през октомври 2010 г.

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини