Необявената надпревара "прецакай клиента"

Трите телекома обявиха курс на индексация на цените си и повечето хора се вълнуват с колко ще им поскъпнат сметките за телефон и телевизия. Колкото и да е това поскъпване, то ще е все пак във "видимия" за потребителя спектър - за разлика от други трикове, с които телекомите помпат сметките на клиентите си. В много случаи става дума за по- уязвими групи като възрастни хора или тийнейджъри.

С дребни номера към двойни сметки

Имаме сигнали за потребители, които, сърфирайки в интернет или сваляйки приложение за смартфона си, често погрешка кликат върху изскачащи реклами. Това става, когато натиснат върху бутон "да", за да се абонират да получават SMS-и за различни услуги - новини, прогноза за времето и какво ли не. Следва дъжд от SMS-и, със сигурност над 100, а резултатът е двойна сметка. Очаквано, при такава ситуация човек се обажда в кол центъра и оттам разбира, че той се е абонирал за тези SMS-и. На логичния въпрос - как така абонамент без договор, без да съм подписал нещо? - оттам отговарят, че това е външна фирма, но мобилният телефон играе ролята на посредника, през който минава плащането.

Със сигурност това не се случва без комисионна за телекома, но по-скандалното е, че телекомите отказват да посочат името на фирмата, с която "работят" и така реално потребителят дори не може да потърси правата си по съдебен път.

Едно "случайно" разминаване

"Хитри" номера трупат сметки и при плановете за телевизия. За да привлече потребители към телевизионната си услуга, един от телекомите предлага промоция - 6 месеца да се плаща по 1 лев на месец, а след това реалната месечна такса. Промоцията важи при 2-годишен договор. И хоп, изведнъж след промоцията идва двойна сметка. Ако сте минали по този път, то една ли ви изненадвам.

Обадили сте се на кол центъра и оттам сте научили, че срокът на промоцията ви се е разминал със срока на отчитането и оттам е дошло по-голямото плащане - "за съжаление", както казват операторите. Успокоението е обещание, че другия месец това няма да се повтори.

Освен ако дотогава не е възникне някакво друго "разминаване".

Вероятно всеки от четящите тези редове може да добави още трикове. Именно затова е крещяща нуждата от истински регулатори и закони, които да спрат практиката с подвеждане и извиване на ръцете на потребителя.

Законите са по-силни от обещанията

Преди броени дни депутати от ПП-ДБ обявиха, че ще внесат в най-скоро време законопроект, който да позволява на клиентите да се отказват от договора си, ако телекомът повиши едностранно цените. И най-важното - при отказа да не се дължат никакви неустойки!

Във вторник един от телекомите обяви, че повишава цените с 9.5%, но обеща от догодина при подобна ситуация да могат да се развалят договорите му без неустойки.

...и конкуренцията

А най-сигурният начин да се регулират цените, е да се осигури по-голяма конкуренция на пазара. Как биха реагирали сегашните три големи телекома, ако се разбере, че скоро ще се появи четвърти, а защо не и пети?

Но Комисията за защита на конкуренцията в сегашния си вид е доказала, че последното нещо, от което се интересува, е конкуренцията.

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини