Лидерите от ЕС одобриха изпращането на 1 милион единици артилерийски боеприпаси на Украйна

Европейските лидери единодушно се подписаха под документ, задължаващ ги да осигурят на Украйна да посрещне неотложните военни и отбранителни нужди. Планът е за изпращане на 1 милион единици артилерийски боеприпаси на Украйна в следващите 12 месеца.

Европейският съвет осъди сексуалното насилие над украински жени и призова Русия да върне отвлечените украински деца. 

ЕС е твърдо решен да потърси чрез международен съд отговорност за руските военни престъпления чрез създаване на специален Международен съд в Хага.

Те одобриха и общото закупуване на снаряди за Украйна и ще увеличат бюджета на европейския фонд, с който ще се плащат оръжията.

ЕС планира ново законово предложение за подобряване на изостаналото производство на боеприпаси в Европа, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след дискусиите снощи.

„Комисията ще излезе със законово предложение, което позволява засилване на индустриалното производство на боеприпаси”, каза тя. То може да включва „подкрепа от бюджета на ЕС”, добави тя.

По-рано тази седмица министрите на външните работи и отбраната одобриха плана за покупки на боеприпаси по ускорена процедура. Отпускат се 1 милиард евро за насърчаване на държавите членки да предоставят артилерийски снаряди от своите съществуващи запаси, без да се нарушават отбранителните способности. Още 1 милиард евро се предвижда да отидат за ускоряване на нови поръчки и насърчаване на страните да работят заедно за покупки чрез Европейската агенция по отбрана.

Българският президент Румен Радев изключи възможността за доставяне на снаряди, докато служебното правителство е на власт в България.

„Тази среща беше важна, защото консолидира едно важно решение, което е реална стъпка към европейската отбрана. Това е решение, което се отнася до боеприпасите. Искаме да бъдем напълно ангажиран играч, когато става дума за предоставяне на подкрепа, искаме да действаме като европейци по отношение на производството на боеприпаси и доставката на боеприпаси в Украйна”, каза Шарл Мишел, председател на Европейския съвет.

Лидери на страните от Европейския съюз подкрепиха новата зелена индустриална стратегия. Целта е развитие на чистите технологии. Средствата за постигане на това обаче разделят 27-те.

Източник: nova

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини