Математиците от „Славейков“ ни представиха в Ученическия институт към БАН

Ученичките от 11 клас на Средно училище „Петко Рачов Славейков” Сиел Шефкетова и Цветелина Карамфилова се представиха отлично в Третата научна сесия на Ученическия институт на БАН в края на миналата седмица. Финалното представяне на ученическите проекти се състоя в голямата зала на Академията в центъра на София. Участниците бяха поздравени лично от председателя на БАН академик Стефан Воденичаров.

Цветелина и Сиел участваха в секцията по математика – конкуренцията този път е между ученици от София, Пловдив, Русе, Варна и Кърджали, а също и един проект от Македония. Научни ръководители са учени от БАН и университети, а също и учители. Сиел презентира своя проект „Точка на Микел и други забележителни точки в триъгълника“, а Цветелина се представя с разработката „Домино покрития на квадратни решетки“. С тях бяха директорът Милко Багдасаров и техният учител по математика Вълчо Милчев. Научен ръководител на Сиел е Надежда Аплакова от Института по математика и информатика на БАН, а на Цветелина – Вълчо Милчев.

Проектите и на двете наши ученички предизвикаха голям интерес. В проекта на Сиел се разглеждат специални свойства на част от точките, включени в световната енциклопедия на забележителни точки в триъгълника. В проекта на Цветелина намериха място част от включените в световната енциклопедия целочислени редици. Гостите от Македония си записаха публикуваната в канадското математическо списание Crux Mathematicorum авторска задача на Цветелина, за да я решават.

Целта на Ученическия Институт на БАН е да даде възможност за изява и развитие на ученици от 8 до 12 клас, които имат желание да се занимават с изследователска дейност в някоя научна област и/или нейните приложения и работят върху изследователски проблем – самостоятелно или под ръководството на специалист.

Според председателя на Съюза на математиците в България академик Петър Кендеров, разработването на изследователски проект от страна на ученик (или ученици) под ръководството на учител или друг специалист е най-високата - четвърта - степен на използване на изследователския подход в образованието. При тази форма на повишаване на знанията се култивират и много от компетентностите, посочени в Референтната рамка на ключовите компетентности на Европейския Съвет.

На снимката: Директорът на кърджалийското училище Милко Багдасаров заедно с двете ученички - Сиел и Цветелина - и техните научни ръководители Вълчо Милчев и Надежда Аплакова.

Нешка Шопова

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини