Кърджали ще бъде домакин на 8-мия Европейски екологичен фестивал „Зелена вълна – 21 век”

За трета поредна година община Кърджали ще е домакин на 8-мия Европейски екологичен фестивал ”Зелена вълна – 21 век” за филми и тв програми, посветени на екологията и опазването на околната среда. Фестивалът, който е единствен по рода си в страната, ще се проведе от 27 до 29 септември, 2013 г. в красивия български град в сърцето на Източните Родопи.

 Организатори на форума са Представителството на Европейската комисия в България, фондация „Европейки екологичен фестивал” и община Кърджали.

 За осемгодишната си история Европейският екологичен фестивал ”Зелена вълна – 21 век” се утвърди като традиционен екологичен форум с международно признание и известност, чиято цел е представянето на съвременни продукции на тема екология и запознаване на широката общественост със съществуващите екологични проблеми. Фестивалът има за цел да поощри създаването на конкурентни филмови и медийни продукти, насочени към повишаване на екологичната култура и информираност на обществото, които допринасят за опазването на човешкия живот и природа.

 В тазгодишното издание на фестивала участват 70 продукции на водещите европейски и световни медии, независими продуцентски компании и екологични организации от 24 държави (Белгия, Босна и Херцеговина, Бразилия, България, Великобритания, Германия, Иран, Испания, Италия, Китай, Кралство Нидерландия, Македония, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, САЩ, Словакия, Сърбия, Унгария, Финландия, Франция, Швейцария, Япония).

 Участниците ще се състезават в следните категории:

 Документални филми

Научнопопулярни и учебни филми
Телевизионни програми, посветени на екологията и опазването на околната среда
Туристически филми и продукции за опазване на културното и природно наследство
Видеоклипове и спотове

 И тази година Международно жури, съставено от водещи медийни експерти и професионалисти, работещи в областта на екологията, опазването на околната среда и човешкото здраве, ще присъдят Голямата награда „Щъркелово гнездо” в отделните категории на най-добрите екологични продукции. Ще бъде връчена и награда за „Най-добър балкански филм” на екологична тематика. Голямата награда „Щъркелово гнездо” на фондация „Европейски екологичен фестивал” е изработена от известния македонски скулптор Андрей Митевски.

 Членове на Международното жури тази година са: дългогодишният Директор на Българската редакция на Дойче веле в Бон - журналистката Румяна Таслaкoва, България/Германия; кинокритикът проф. Божидар Манов, вицепрезидент на ФИПРЕССИ (2001-2005, Международна федерация на филмовите критици); кинорежисьорът Иван Митевски, Македония; екологът Марк Босани, Великобритания от Коалиция за климата – България, проф. д-р Здравко Каменов, Медицинска академия - София.

 В трите дни на фестивала ще бъдат представени най-нови продукции, които отразяват екологичните проблеми за борбата с глобалното затопляне и измененията в климата, природните бедствия и кризисни ситуации, качеството на въздуха и водите, управлението на отпадъците, индустриалното замърсяване и управление на риска, химикалите и генно-модифицираните организми и храни, вредното влияние на шума, защитата и опазването на природата и животните, биологичното разнообразие и човешкия живот, туристически филми и продукции за запазване на културното наследство, както и журналистически разследвания по актуални екологични проблеми.

 Филмите от осмото издание на фестивала ще бъдат прожектирани в залите на Общинския център за култура и младежки дейности. Прожекциите са с Вход свободен за всички граждани!

 На 27 и 28 септември 2013 г. в рамките на фестивала ще се проведе Практическото обучение за подготовка на населението за придобиване на умения за реагиране и справяне в критични ситуации, природни бедствия и аварии. Занятията са предназначени за ученици и преподаватели от училища и детски градини, както и за населението от община Кърджали и региона за придобиване на умения и компетентност при възникване на природни бедствия (пожари, наводнения, земетресения, промишлени замърсявания и аварии), оказване на първа помощ, евакуация, планинско спасяване в условията на  извънредни ситуации и защита на критичната инфраструктура. Практическите занятия ще се водят от експерти от регионалните структури на БЧК и Гражданска защита. Ще участват и експерти от Министерство на отбраната, Министерство на околната среда и водите, БАН, Асоциация на сухопътните войски на България, сектор „Ук и ОМП" при община Кърджали и др. Мобилните спасителни чанти ще се предоставят на ръководствата на училищата от община Кърджали и ще се използват под контрола на общината за целогодишно обучение на учениците за действия по осъществяване на спасителни акции и инициативи при природни бедствия и аварии. Ше бъдат прожектирани и специализирани продукции с образователна и превантивна цел срещу природни бедствия и аварии на водещи европейски и български медии, институции и неправителствени организации, участвали в изданията на Европейския екологичен фестивал „Зелена вълна - 21 век".

 На фестивала ще бъде представена впечатляващата фотоизложба “По-силни от огъня”, посветена на българските огнеборци и борбата с пожарите на Силва Тонева. Изложбата показва най-големите пожари в страната, заснети от авторката през последните години.

 Ще гостува и още една фотоизложба „Исторически аграрен пейзаж“, организирана от Италианския културен институт - София, придружена от двуезичен каталог. Експозицията включва 50 фотографски пана, които представят исторически аграрни пейзажи от всяка италианска област и описват техния произход, еволюция, богатство и цялост. Куратор на изложбата е проф. Мауро Аньолети, директор на Cultlab – Лаборатория за пейзажа и за културното наследство в Аграрния Факултет на Университета във Флоренция. Тя е резултат от изследователски проект, финансиран от Министерството на земеделието и горите, под патронажа на Министерството на културното наследство, ЮНЕСКО и Съвета на Европа. В изследването аграрният пейзаж се разглежда като резултат от интеграцията във времето и пространството на икономически и социални фактори, както и такива на околната среда -  мощен „ресурс”, чиито основен създател са земеделците. Пейзажът, като израз на сложното взаимодействие между общество и природа и като стратификация на процесите, които са придружили производствените промени във времето, е една от най-важните категории в Списъка на световното наследство. Въведена в системата на Конвенцията за световното наследство 1992 г. с термина "културен пейзаж", тази категория е избрана от много страни от различни континенти да определи и защити области с особена красота и голяма културна и духовна стойност. Днес културните пейзажи в Списъка на световното наследство са 66, принадлежат на всички региони и култури по света и свидетелстват за богатството и значението на ландшафта за културната идентичност на народите. В този контекст, Италия има много специална и привилегирована роля. Нейното физико-географско местоположение и богатството на исторически събития са позволили образуването, на сравнително малка площ, на голямо разнообразие от културни пейзажи с изключителна красота, която има малко сходства в международен план.

 И още: Фестивалната програма включва и Международни изложби на известни автори от балканските държави, засаждане на дървета във фестивалния парк „Зелена Европа”, Конкурс за детска рисунка на асфалт и литературен конкурс на екологична тематика, 5-то Национално състезание по Еко бадминтон: “Спортът за един по-екологичен свят”, организирано от Българската федерация по бадминтон и още други екологични прояви.

 За фондация “Европейски екологичен фестивал”:

 Основна цел на фондация “Европейски екологичен фестивал” е запознаване на обществото със съществуващите екологични рискове, пред които сме изправени, както и търсене на решения за тяхното преодоляване с помощта на медиите и на неправителствените организации.

От 2008 г. фондацията организира и Международния медиен форум „Зелено кино: Седмица на екологичните филми в София” с прожекции на най-добрите и наградени филми от фестивалните издания  и дебати по актуални екологични проблеми. Инициативата се провежда съвместно с Представителството на ЕК в България и стартира поради големия интерес от страна на софийската публика.

Работата на фондацията е свързана и с провеждането на редица екологични прояви и инициативи с широк диапазон на участие от страна на най-отговорни държавни и общински български институции, академични заведения и центрове, университети, екологични и правозащитни организации, водещи експерти в областта на екологията и медицината, електронни и печатни медии.

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини