Казусът с глобените за винетки от с. Пролеша стигна до правителството

Върховната административна прокуратура (ВАП) сезира Министерския съвет (МС) да поправи грешка в свое постановление или да го допълни, за да бъде решен проблемът с винетките и наложените глоби на жителите на с. Пролеша. Това каза пред медиите заместник главният прокурор Десислава Пиронева. Тя и главният прокурор Иван Гешев се срещнаха с жители на селото.

Пиронева посочи, че ще бъде изискана цялата преписка от страна на МС.

Жителите на Пролеша казаха, че ще изчакат десетина дни, след което ще искат среща със служебния премиер Гълъб Донев. По думите им две години никой не реагира на сигналите им. Наложените глоби на жителите заради неуредиците приближават 200 000 лева. Има такива, които вече са с близо 200 акта, обясниха те.

Хората протестират заради наложените им глоби за неплащане на винетни такси. В сигнала си до прокуратурата те посочват, че въпреки решението на Министерския съвет от 28 февруари 2020 г., според което не следва да ги плащат при пътуване до София, камери на Агенцията „Пътна инфраструктура“ (АПИ) са заснемали автомобилите им. Освен това на хората са налагани глоби в продължение на повече от две години, без да бъдат уведомени.

Богдан Милчев от "Институт за пътна безопасност" посочи, че проблемът е изцяло организационен и може да бъде решен, като МС гласува ново решение или поправи старото си.

Пиронева също изрази мнение, че е допусната грешка в решението на МС. Затова прокуратурата е изискала цялата преписка по случая. А след това ще бъде направена и бърза проверка.

От въпросната камера вече са събрани 90 хиляди глоби, обясниха живеещи в Пролеша. Те се обявиха против политизирането на въпроса. Недоволните заявиха, че не разбират обяснението, че причината да не бъдат уведомени за наложените им глоби е софтуерна.

След срещата в съобщение до медиите от прокуратурата информираха, че Дирекцията за национален строителен контрол е сезирана да извърши проверка на използваната от АПИ стационарна камера за контрол в този пътен участък, за която в сигнала се твърди, че е незаконосъобразно изградена. В случай че бъдат установени незаконосъобразни актове, ВАП ще предприеме действия за протестиране от компетентна прокуратура пред съответния съд. 

На срещата с жителите на с. Пролеша главният прокурор Иван Гешев бе категоричен, че „прокуратурата ще направи всичко възможно в рамките на своите законови правомощия да защити хората от административния произвол, в случай че такъв бъде установен“, информират от институцията.

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини