Десет от 1375 деца, лекувани в чужбина, са починали

Десет деца, изпратени за лечение в чужбина са починали, заяви директорът на Център "Фонд за лечение на деца" проф. Владимир Пилософ пред БНР.

Над 22.5 милиона лева са разписани и отпуснати за лечението на 1 375 деца през 2016 година, но за изминалата година десет деца са починали, уточни проф. Владимир Пилософ.

От Фонда за лечение на деца не били активни в привличането на чужди специалисти, които консултират нуждаещи се деца на място, съобщи проф. Пилософ. Досега само две наши болници са използвали трайно във времето тази практика.

Предстои подобен обмен на опит и практики да се случи в областта на офталмологията, ортопедията и онкохематологията, информира директорът на Център "Фонд за лечение на деца" проф. Владимир Пилософ.

Има много области, в които българските специалистите се броят на пръстите на едната ръка. Специалистите, които работят с деца, независимо с каква патология, са запознати със спецификата в детската възраст и имат необходимите познания. В определени области техният списък не е дълъг, обясни проф. Пилософ, запитан за експертните становища. Всяко дете, което трябва да отиде в чужбина, получава становище от минимум двама външни експерти, допълни той.

"За детската кардиология и детската сърдечна хирургия всичко се прави у нас. Хирурзите, които се занимават с тази дейност са четирима, други няма. Подобна е ситуацията в ортопедията, така че, когато се иска мнение на експерти, очевидно трябва да се иска мнение на експерти, които разбират от тази материя. Ние откъде да ги намерим тези много експерти?", запита риторично проф. Пилософ.

Според него лечението в чужбина не е панацея, защото медицината в някои области все още не е успяла да достигне до онези методи на лечение, които наистина могат да излекуват пациента, независимо дали в България или в чужбина. "Има заболявания, които все още не се удават на медицината, а и вероятно и болестите се развиват по своеобразен начин, за да ни атакуват отново", каза проф. Пилософ.

"Не изпитвам неистово желание да остана директор на този фонд, но няма да предам каузата", каза проф. Пилософ в коментар на кадровите смени в системата на здравеопазването.

Според проф. Владимир Пилософ процентът на откази е нормален, а в него влизат различни видове откази, включително когато не е спазена процедурата - например семейства, които са предприели стъпки за лечение на децата си преди подаването на документи във фонда, а искат впоследствие това лечение да бъде финансирано.

"За съжаление понякога има родители, които поради някаква причина сами са отишли някъде, не са се обадили във Фонда и след това идват и искат тази сума, която са похарчили - да бъде възстановена, което няма как да стане съгласно правилника на Фонда", каза проф. Пилософ.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини