Милионерите се увеличили с 54% за 2 години. Преглед на националния печат

„24 часа": Гугъл открил в Чикаго Павел Тренев, свил $ 6 милиона от Чорни?

Павел Тренев, подсъдим за източване на $ 6 млн. от Централна кооперативна банка през 1995 г. и издирван от 2004 г., най-вероятно се крие в Чикаго, разкри адвокатът му Сава Гергинов пред "24 часа".

Делото срещу Тренев, който се счита за един от приближените до кръга "Орион", се води задочно.

Защитникът преглеждал информациите в интернет за процеса и решил да напише 3-те имена на клиента си в Гугъл. Неочаквано попаднал на сайта "ЕвроЧикаго", където Павел Иванов Тренев фигурирал в списъка с българите, заявили желание да гласуват на президентски избори у нас в края на октомври м.г. На страницата има линк, препращащ към външно министерство.

"За да може да гласува, най-малкото този човек е отишъл да подаде заявление в нашето консулство. Т.е. пребивавал е на българска територия, при положение, че цялата държава го издирва 8 г. и го съди задочно", обясни адвокатът. Той е учуден, че мисиите ни в чужбина нямат списъка на лица с европейска заповед за арест.

 

„24 часа": Милионерите се увеличили с 54% за 2 години

553-ма българи държат общо 1,3 млрд. лв. в банки. Толкова са депозитите над 1 млн. лв. към края на декември 2011 г. За сравнение - влоговете до 1000 лв. са около 10 млн. броя и в тях има малко над 1 млрд. лв. Изчисленията направи Иван Джонов, шеф на "Частно банкиране" в УниКредит Булбанк, на база данните на БНБ.

11% е делът на депозитите над 200 000 лв. от всички около 31 млрд. лв. в банките. Милионерите са се увеличили с 54% за 2 г., а сумите в тях - с 50 на сто.

Парите се увеличават заради натрупването на лихви. Склонността към спестяване също е засилена. Средства се държат на личен депозит на собственика на фирмата.

80% от частните ни клиенти имат преференциални лихви по депозити, които са с 0,5-1% по-високи от стандартните, допълни Джонов. УниКредит Булбанк обслужва 1300 богати българи с поне 350 000 лв. активи и предполагаем годишен доход над 100 000 лв. Познаваме всички, които искаме, коментира Левон Хампарцумян, шеф на УниКредит Булбанк.

 

„Труд": 162-ма кметове без допуск до тайни

Едва 102-ма от 264 общински кметове имат сертификати за допуск до тайни. Данните са от годишния доклад за 2011 г. на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), който ще бъде представен пред журналисти в сряда. Това означава, че останалите 162-ма градоначалници нямат право да четат военновременните планове и инструкциите за работа при кризи, които са заключени в сейфове в общините.

За да не се окаже кметството с вързани ръце при голямо бедствие като преливане на язовир например, управниците без допуски трябва да упълномощят свой заместник, главния секретар на общината или шефа на общинския съвет да работи със секретните папки, като преди това си извадят разрешение от ДАНС. Отказът да си извадят допуск не води до отстраняването на градоначалниците.

 

„Труд": Първанов бил с оферта към Станишев

Сделка за разделянето на постовете в левицата е предложил президентът Георги Първанов (2002-2012) на председателя на БСП Сергей Станишев. Това стана ясно късно в неделя в Разград, където бившият държавен глава се срещна със социалисти.

Първанов предложил на Станишев да се оттегли от борбата за лидерството в левицата срещу безусловната подкрепа на червените за кандидатурата му за водач на Партията на европейските социалисти (ПЕС) на предстоящия конгрес през ноември. Това разказа самият Георги Първанов на срещата с активисти и симпатизанти в Разград. В края на миналата година Станишев пое временно ръководството на европейските социалисти, след като бившият датски премиер Пол Расмусен се отказа от поста.

 

„Стандарт": Фалит, ако бавиш заплати

Фалит за фирми, които бавят заплати. Това е сред най-радикалните идеи за промени на Търговския закон, предложени за обществена дискусия от правителството. В момента шефове масово разиграват с пари служителите си.  Само през миналата година трудовите инспектори са съставили над 2300 акта за забавени заплати.

Сега производството по несъстоятелност се открива след подадена молба от длъжник, ликвидатор, кредитор или по искане на данъчните.

Предложението е това да става и с писмена жалба пред съда от служители заради неизплатени възнаграждения. Пред заплахата от обявяване във фалит собствениците ще спрат да разиграват хората, смятат експерти. Друга мярка за защита на работниците предвижда те да минат от четвърто на първо място в реда на кредиторите при осребряване на вземанията им от фалиралата компания. Така те ще си ги взимат дори преди банките и хазната.

 

„Стандарт": Станишев броил по 16 заплати

Над 1 млн. лв. бонуси за година са получили служителите на Министерски съвет при кабинета "Станишев". Така през 2008 г. чиновниците на практика са взели по близо 16 заплати, става ясно от одитен доклад на Сметната палата за финансовото управление на Министерския съвет за периода януари 2008 г. - юли 2009 г. Това е последната година и половина от управлението на тройната коалиция.

Бонусите на близо 400-те чиновници са били раздавани на четири пъти - общо 144 534 лв. за Великден и 143 047 лв. за лятната ваканция. За Коледа и Нова година са взели 435 300 лв. бонуси и по една допълнителна заплата. Също така част от чиновниците са получили награди за общо 121 962 лв. заради успешно изпълнение на задачите, свързани с ЕС. По европрограмата "Административен капацитет" в администрацията са взели 376 944 лв. "отгоре".

„Монитор": Шофьорският курс става 800 лeва

Между 750 и 800 лв. ще стане цената за качествен шофьорски курс от това лято. Прогнозата направи Красимир Георгиев, шеф на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България (АКАБ). Невъзможно е при постоянното повишение на цените на горивата да бъде осигурено качествено обучение, коментира той.

От общо 900 компании за шофьорски курсове в страната 150 са средни училища. Техните автомобили и горива се плащат от държавата, но училищата провеждат курсове и за външни курсисти, които са многократно по-евтини от тези на частните школи.

 

„Монитор": 15% по-евтин газ искаме от Русия

България настоява цените по сега действащите договори за доставка на руски газ да бъдат намалени с 15%, и то от 1 април. Това обяви вчера по bTV Делян Добрев, който наследява на поста досегашния икономически и енергиен министър Трайчо Трайков.

В момента се водят преговори в тази посока, като до другата седмица трябва да стане ясно дали България ще получи от руска страна исканата отстъпка.

„Ако успеем да догорим с 10-15% по-евтин руски газ, е сигурно, че синьото гориво у нас от април ще поскъпне много по-малко от предварително обявеното", обясни още Делян Добрев. И уточни, че сегашната прогноза на енергийния регулатор не отразява такова намаление в цената.

 

„Монитор": Студентски стипендии само за отличници и бедни

Стипендии да вземат само отличниците и социално слабите студенти. Това препоръчват експерти на Световната банка след направено проучване на българската образователна система. Анализът и предложенията за укрепване на родното висше образование бяха представени вчера пред образователния министър Сергей Игнатов.

,,Докато продължаваме да се мислим за изключително бедни, трудно ще променим този модел", коментира Сергей Игнатов. В момента всеки студент с успех "добър 4" от предходните два семестъра има право да кандидатства за стипендия в държавните вузове. Той подкрепи идеята за промяната в правилата на отпускане на студентски бонуси, но изрази опасенията си, че тя няма да бъде добре приета от обществото.

 

„Сега": Наемането на работници в България става все по-скъпо

В разгара на кризата у нас става все по-трудно за работодателите да поддържат персонала в предприятията си. Разходите им за заплати, осигуровки, обезщетения и други социални плащания са нараснали общо с 9.7% през четвъртото тримесечие на 2011 г. в сравнение със същия период на предходната година, отчете националната статистика. Парите само за възнаграждения се увеличават средно с 9.7%, а за осигуровки и надбавки - с 10.5%. Миналата седмица Евростат класира България на първо място в целия Европейски съюз по ръст на разходи за труд на час, като отчетеното увеличение е дори по-високо - 12.6%.

Най-голям е скокът при фирмите от сектора на услугите - със 17.4%, в строителството ръстът е с 9.6%, а в индустрията - с 6.6%.

Най-много е поскъпнало заплащането на час в телекомуникациите - с близо 36%, което е свързано най-вече с увеличената конкуренция в сферата. В научните изследвания ръстът е с 30.1%, а в търговията и ремонта на коли - с 22.8%. С по-малко от 1% е увеличението във ВиК сектора и образованието. Все пак има и браншове, в които наемането на служители става по-евтино. При търговията с имоти общите разходи за труд на час намаляват с 10.1%. Според специалисти това се дължи на кризата в сектора и на постоянно падащите цени на жилищата. В здравеопазването и социалната работа намалението е с 1.1%.

 

„Дума": Миньори спират децата си от училище

Миньорите от Мадан не могат да изпращат повече децата си на училище заради финансови проблеми. Някои от тях вече започнаха да заявяват пред просветното министерство, че спират децата си от учебния процес. Заради некоректния си работодател повечето от хората, работещи под земята, пазаруват месеци наред на вересия от местните бакалии. От щаба на протестиращите са изпратили декларация и до финансовия министър с искане държавата да изплати заплатите в рудодобивното предприятие, които им дължи собственикът Валентин Захариев.

Сергей Игнатов заяви готовност Министерството на образованието да обмисли възможността децата на миньорите от Мадан да излязат във ваканция.

Протестът в "Горубсо - Мадан" продължи и вчера за 20-и ден. Хората са категорични, че стачката няма да спре, докато не бъде прекратена концесията на собственика. Все повече миньори обмислят да блокират основни пътища като единствен вариант за решение на проблемите в Мадан.

Към протеста на миньорите в края на миналата седмица се присъединиха около 130 работници от флотационната фабрика в Рудозем, която е част от "Горубсо - Мадан".

 

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини