България отпадна от Европейското след 1:3 срещу Русия

Европейското първенство за България приключи. Селекцията на Радостин Стойчев загуби с 1:3 (25:22, 19:25, 18:25, 19:25) от Русия на четвъртфиналите в Карлови Вари и така „братушките” се класираха за Топ 4 на Стария континент. Въпреки че нашите поведоха в резултата със стабилна игра, след първия гейм руснаците показаха защо преди два месеца спечелиха Световната лига и не оставиха никакъв шанс на българите.

Радо Стойчев по традиция заложи на Жеков, Тодоров, Йосифов, Казийски, Алексиев, Николов и Иванов.

Руснаците, които загряха с футбол за мача, започнаха с 218-сантиметровия Дмитрий Мусерски, капитана Тарас Хтей, Сергей Гранкин, Денис Бирюков, Максим Михайлов, Александър Волков и либеро Александър Соколов.

Българските фенове дойдоха повече от час преди мача в KV Арена, за да украсят парапетите с колонада от балони в бяло-зелено-червено. Нашите бяха снабдени и с поне 3 тъпана.

Откриващата точка бе за България, след като гигантът Мусерски би сервис в мрежата (1:0), но и ние чрез Алексиев повторихме грешката (1:1). Михайлов обаче потрети упражнението – 2:1. Първите ни точки от игра бяха дело на Матей Казийски за 3:2 и 4:3. Със силен сервис Матей и по-мощна игра на мрежата на Алексиев излязохме до 5:3. Теодор Тодоров си поигра за 6:4, Владо Николов се разписа да 7:5, мрежа на Йосифов обаче донесе 6-тата точка на Сборная, Михайлов изравни по блокадата на Алексиев, а първото техническо прекъсване доиде при 8:7 за нас след начален удар в аут на Мусерски.

Волков се извиси и заби (8:8), а Казийски успешно атакува, но вторият съдия от Турция Азис ни я отне с отсъждането си, което бе потвърдено от добре познатия ни холандски съдия на стола, а това предизвика остри реплики. Ние си върнахме ограбеното (9:9), Михайлов пак надлъга блокадата ни, Бирюков сервира извън очертанията, а Хтей взе блок-аут за 10:11. Капитанът Николов взе първата ни блокада сам за 11:11, а Теодор Тодоров направи същото за 12:11, Владо пак блокира за 13:11. Николов тактично просто пусна в руското поле за 14:12, а след нервна и войнствена игра второто техническо прекъсване го взехме със 16:14 след нова грешка от сервис на Мусерски.

Матей бе над двойната очакваща го блокада за 17:14, 18:15. Азис ни взе нова точка, свирейки престъпване при 18:16, а Бирков прави топката в мрежата за 19:16. Влезлият като резерва Мартин Божилов помогна да ошашавим в разиграването Русия за 20:16. Със страхотна ярост Матей дръпна до 21:16, след което Алекно взе прекъсване. Пайпът на Алексиев не става и Стойчев взе почивка при 21:18. Атаката на Мусерски в Тодор бе успешна (21:19), а Гранкин спря с блок Николов за 21:20. Волков обаче сбърка сервиса си и това ни запази аванса. Хтей доближи братушките на точка, Теодор Тодоров атакува за 23:21, а Михайлов ни надлъга за 23:22. Алексиев ни спечели първия гейм-бол при 24:22, а капитанът Николов с ас затвори частта при 25:22 и така поведохме на Русия с 1:0 гейма пред погледа на вицепрезидента на руската федерация, която е спонсор на Евро`2011.

Йосифов с блокада откри актива ни във втората част, а ас на Алексиев ни изведе за 2:0, Мусерски обаче отрази на два пъти за 2:2. Виктор обаче отново ни изведе напред (3:2), а пък 218-сантиметровият Мусерски изравни за противника, Матей отговори за 4:3. Волков завърши дълго надиграване за 4:4, а и за 6:6. За първи път в мача Русия ни поведе при 6:7, а Волков взе първото техническо прекъсване с мощна атака при 6:8.

През центъра Матей реализира за 7:8, Алаксиев пък за 8:9, Михайлов по правата не ни позволи да изравним, Владо направи 9:10, но Йосифов сгреши началния си удар (9:11). Последва тройна българска успешна блокада, а Михайлов пак ни спря от догонването. Соколов смени Николов, а Теодор Тодоров блокира и с атака по диагонала на Цецо стигнахме до 12:12. Волков спря Соколов за 12:14. Второто техническо прекъсване дойде при 14:16 след пускане на Гранкин в нашето поле.

Хтей успя да промъкне топката между двойната ни блокада за 15:17, а Алексиев пусна над руската за 16:17, но Мусерски взе 18-тата точка да Сборная. Стойчев взе почивка, след която Михайлов бе доста агресивен в атака и успя за 16:20. Соколов взе следващата точка, но втората съдията му я свири в аут. При третия си опит Цветан бе спрян с блокада (17:22), а след като за четвърти път получи от Жеков топката, Соколов я завърши успешно (18:22). Първият гейм-бол за играчите на Алекно бе при 18:24, дошъл с точка на Бирюков. Русия изравни на България за 1:1 гейма след грешка от сервис на Казийски за 19:25.

След като братушките взеха първата точка в третия гейм, изравнихме за 1:1 и за 2:2 с Алексиев. Първият съдия ни свири бъркане, а Мусерски тактично отигра за 2:5, след което Стойчев поиска почивка. Владо Николов се разписа, но и Мусерски (3:6). Направи го и Михайлов докато един от организаторите чинно носеше напитки на руската скамейка. С точка, спечелена по родната блокада, първото техническо прекъсване бе спечелено от противниците ни – 4:8.

Бирюков се промуши през тройния ни блок (5:9), след това и руският капитан Хтей за 5:10, а Стойчев извади Алексиев и пусна в игра Ананиев. Блокадата ни имаше проблеми, а Михайлов ни поведе със 6:12. Хтей пак бе по-добър от блокиращите ни (7:13), а Ананиев само се опита да надиграе руския блок, все пак успя за 8:14. Владо Николов бе успешен по диагонала (9:14), но с блок-аут и ас на Хтей, Русия взе второто техническо прекъсване при 9:16.

Йосифов изпълни указанията на Стойчев след като Жеков му подаде (10:16), а съдията пак даде точка направена от Казийски на Русия (10:17). Николов имаше малшанс топката да срещне антената – 10:18. Казийски отигра перфектно за 12:19, Николов блокира за 13:19, но Михайлов с атака по диагонала в Матей спря успешната серия от сервиси на посрещача ни (13:20). Владо Николов накара Хтей да увисне на мрежата, но след това сгреши сервис – 15:22. Стойчев пусна в игра Христо Цветанов вместо Йосифов, но Хтей излъга блокадата ни за 16:23. Взехме две поредни точки, но Мусерски ни спря серията и взе гейм-бол (17:24), при които щабът ни пак се възползва от прекъсване. Казийски ни спечели 18-тата точка, Хтей излезе за сметка на Сивожелевз, а Дмитрий Мусерски затвори частта при 18:25 и така Русия излезе с гейм пред нас – 1:2.

Стойчев върна титулярите за началото на четвъртия гейм, като използва още Мартин Божилов. Бирюков обаче откри резултата по родната блокада. Владо Николов взе две поредни за миниобрата – 2:1, но Алексиев сгреши сервиса си – 2:2. За наша радост и Михайлов го направи – 3:2. Публиката от България започна да скандира „Мафия”, след което ние пак излязохме водачи – 4:3. Казийски направи преднината ни от 2 точки за 5:3. Хтей повали Жеков при атаката си (5:4), но Казийски по правата бе безпогрешен – 6:4. Мусерски изравни, но капитанът ни по диагонала бе мощен за 7:6. Първото техническо прекъсване бе взето от руснаците след точка на Мусерски – 7:8.

Чрез Бирюков и Волков съперниците ни дръпнаха до 9:11. Казийски обаче завърши успешно за 10:11 и 11:12. Хтейм обаче бе неспасяем за 11:13, а Гранкин блокира Николов за 11:14. Соколов смени Владо, но Михайлов възстанови трие ни точки пасив – 12:15, а Мусерски направи 13:16.

Соколов ни върна до 14:17, но сервира далеч извън полето – 14:18. При 16:20 Стойчев взе нова почивка. Алексиев намали на 17:20, но Хтей върна за 17:21, Алекно пък направи смяна Гранкин за Апаликов. Михайлов отрази сервис на Матей и завърши за 18:22. С блокада Хтей стигна до 18:23, Мусерски просто пусна за 18:24 и това бе мач-бол за Сборная. И от втори опит Русия успя да вземе гейма с 19:25, а с това мача с 1:3 и продължава към ½-финалите. България приключи участието си на Евро`2011.