Нов STEM център с 8 зали бе открит в СУ"Отец Паисий"в Кърджали

Изображение 1 от 5

    Нов STEM център,разположен на два етажа, с общо 8 зали беше открит в СУ „Отец Паисий“-гр. Кърджали. Той е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост и процедурата "Училищна STEM среда" с подкрепата на МОН, в размер на 351 155, 10 евро.

    STEM зоната в образователната институция е в следните направления: „Роботика и кибер-физични системи“, „Дизайн и 3D прототипиране“, „Природни науки“и „Математика и Информатика“. Имаме ВОСКС (високотехнологични  оборудвани свързани  класни стаи),разположени в зоната на STEM центъра.


    Пространството, което  се намира на третия и четвъртия етаж, ще се ползва като място, в което нашите възпитаници от 3 до 12 клас ще се обучават практически в избраните направления. STEM кабинетите ще се използват и като класни стаи.


    За направление „Роботика и кибер-физични системи“ се откриват нови различни видове стационарни и мобилни роботи за програмиране, комплекти за различните възрастови групи – от 9 години до професионално програмиране на хуманоиден робот и микроконтролерни или микропроцесорни платки за програмиране със сензори.


    За направление „Дизайн и 3D прототипиране“ учениците използват комплект от 3D очила, графични таблети, 3D принтер, 3D скенер, режещ плотер за изработка на различни 3D модели.

    За направление „Природни науки“ децата могат практически да изследват различните физични закони, да правят химически опити, подходящи за възрастта им, да наблюдават под микроскоп различни клетки и микроорганизми.

    В направление „Математика и Информатика“ учениците конструират роботи.Те разполагат с  26 броя висок клас лаптопи, за да може всеки ученик да работи в часовете самостоятелно на принципа 1:1. 

    Проектът беше представен от директора на училището Теодора Богданова-Литова. Пред присъстващите тя сподели, че с откриването на центъра паисиевци правят още една решителна крачка към бъдещето на образованието и училището преминава в ново измерение.

    Новите кабинети ще дадат на учениците възможност не само да усвояват знания, но и да ги превръщат в умения, идеи, иновации и творчество.

    Сред гостите бяха областния управител Здравко Тодоров, заместник – кмета на община Кърджали Веселина Тихомирова, началникът на РУО Ангелина Костова, Златко Атанасов – дългогодишен директор на училището, директори на образователни институции и членове на Обществения съвет и Училищното настоятелство.

    Мария Кирилова

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.