На тържествена церемония в ОДК – Кърджали бяха наградени учениците, участвали в общинския кръг на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата“. Събитието събра талант, емоция и силни послания, пресъздадени чрез детското въображение – искрено, дълбоко и въздействащо.
Конкурсът, организиран от ОДК Кърджали със съдействието на Община Кърджали, Националния дворец на децата и ГД ПБЗН, за пореден път показа, че изкуството може да бъде не само красиво, но и значимо – средство, чрез което младите хора осмислят света около себе си и реагират на неговите предизвикателства.
Особено впечатляващо бе участието на учениците от СУ „П. Р. Славейков“, които се откроиха със своята емоционална дълбочина и художествена зрялост. Общо девет възпитаници на училището бяха отличени – признание за техния талант, труд и чувствителност към темата за бедствието.
В трета възрастова група първо място спечели Инджи Джила от 10 клас – с творба, която не просто изобразява бедата, а я разказва, карайки зрителя да я преживее.
Във втора възрастова група с първи места бяха отличени Ебру Садуллах (7 клас) и Барту Бехчед (6 клас). Второ място зае Хаял Исмаил, а трето – Седен Али. Техните рисунки впечатляват със своята емоционална дълбочина – в тях се усещат тъгата от разрухата и едновременно с това жаждата за по-добро бъдеще.
В първа възрастова група вниманието на журито привлякоха Дилай Дургуд и Габриела Шанева, отличени с втори места, а с трето място бе наградена Туана Сеидали. Сабрина Славова получи поощрителна награда за своята вдъхновяваща работа.
Зад тези успехи стои отдадената работа на преподавателя Айлин Тасим, която с внимание и професионализъм насърчава творческото развитие на своите ученици. Хаял Исмаил развива своя талант под ръководството на Красимира Костова, а Габриела Шанева – с подкрепата на Мария Добрикова.
Темата „С очите си видях бедата“ поставя пред децата сериозно предизвикателство – да пресъздадат болка, страх, загуба, но и надежда. И именно тук проличава истинският творчески потенциал на младите художници. В техните рисунки бедата не е просто събитие – тя е преживяване, което учи на съпричастност, отговорност и човечност. Чрез цветовете, формите и детайлите децата отправят послания, които често възрастните забравят – да бъдем внимателни, да се грижим един за друг и да пазим света, в който живеем.
Заместник-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова поздрави участниците, техните ръководители и учители с вдъхновяващи думи:
„Пожелавам успех на всички участници и нека вашето изкуство да продължава да вдъхновява и да променя света към по-добро! Вашите творби са глас на съпричастност и надежда. Във всеки цвят се крие послание, което ни напомня колко е важно да бъдем внимателни, отговорни и човечни.“
Тази година в конкурса се включиха близо 300 рисунки от ученици от всички училища в общината, школи по изобразително изкуство и центрове за настаняване от семеен тип. В трите възрастови групи бяха отличени 30 участници, които продължават към областния етап на надпреварата.
Айлин Тасим