Газови игри: Обвинения и контраобвинения за вредите, нанесени на „Булгаргаз”

Изображение 1 от 2

    Ден след обвиненията към бившия енергиен министър Александър Николов за газовите доставки, коментар дойде и от настоящия министър Росен Христов.

    Далеч от позицията да изземам роля на прокуратура, съд, да определям кой е виновен, кой не, има си органи, има разделение на властите. Това, за което мога да говоря, са фактите - много договори са сключени в нарушение на Закона за енергетиката. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов за повдигнатите обвинения от Софийската градска прокуратура на бившия енергиен министър Александър Николов за умишлена безстопанственост и за това, че не е контролирал бившия директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов.

    Министър Христов каза, че е дал показания по случая. Каза също, че са предоставили много документация - както министерството, така и "Булгаргаз". Всичко е изпратено на прокуратурата, вярвам, че те са взели предвид всичката информация, посочи Христов.

    Законът за енергетиката е изключително конкретен и много ясно предвижда, че договори за доставка за по-малко от 12 месеца трябва да се извършват изключително на борсата и чрез конкурентни процедури. За по-голямата част от договорите такива не са извършвани, тоест говорим за директно нарушение и това е факт, който може да се провери от всеки, каза Росен Христов. Оттам нататък кой каква роля има, кой какви решения е вземал, защо ги е вземал, това решават компетентните органи, добави той. В министерството виждам една системна такава политика, защото по същия начин е направен и меморандумът с Gempcorp, тоест пак без разрешение от Министерски съвет се подписва, без вътрешни съгласувания, както са по процедури. Има един модел на поведение, който със сигурност не е законов и не е оптимален, каза Росен Христов. 

    На въпрос дали всичко това е било идея само на Александър Николов, служебният енергиен министър каза, че не може да тълкува и да прави предположения. Това са много сериозни неща. Говоря само с конкретика, с факти и всякакви спекулации ще нарушат процеса, нека да оставим органите да си свършат работата и обвинените да имат адекватна възможност за защита, каза Христов. Медийни атаки, от министерството или от други, не помагат на казуса. Има разделение на властите, нека всеки да си свърши работата, апелира министърът.

    Росен Христов каза още, че "Булгаргаз" е наред финансово и компанията в момента работи добре. Финансирахме я с редица траншове за повече от милиард, следим постоянно как се развиват пазарите, паричните потоци, посочи Христов. Очакваме в бъдеще с вече по-дългосрочно планиране и дългосрочните договори да стабилизираме паричните потоци, да имаме ясна представа какви средства трябват на компанията и след като се осигурят, тя да работи нормално, да не се налага, както беше в началото на август- септември, екстремни намеса и финансиране, каза Христов, цитиран от БТА. Той увери, че това вече е отминало и се работи за системни и дългосрочни договори.

    Министърът участва във форума "Власт и бизнес заедно за зелена енергия" в София, организиран от сдружение "Соларна Академия България", медия "Стандарт" и M3 Communications Group, Inc. 

    Александър Николов: Пълни глупости

    Александър Николов беше в студиото на NOVA и заяви, че ще отстоява истината до последно. Той определи повдигнатите му от прокуратурата обвинения като пълни глупости.

    "Това, което се казва - не мога да ги дефинирам в правна форма, но в човешка форма са глупости", обяви той по NOVA.

    „Предпочитам сега да имаме проблеми с прокуратурата и да знам, че сме си свършили работата в полза на цялата структура под Министерството на енергетиката и в полза на хората, отколкото да приемем това, че някой ще ни казва какво да правим и да ощетяваме държавата. През времето на войната и въпреки действията на „Газпром”, „Булгаргаз” няма нарушение на нито един договор”, заяви Николов.

    Прокуратурата опроверга твърденията, че повдигнатите обвинения на бившия енергиен министър Александър Николов ("Има такъв народ"), заместника му Данаил Николов и бившия шеф на "Булгаргаз" Людмил Йоцов са заради отказа на страната ни да плаща на "Газпром" в рубли за доставката на синьо гориво.

    Ден по-рано тримата бяха подведени под отговорност за причиняване на вреди на държавния газов доставчик в размер на 88 млн. лв. Обвиненията срещу тримата са свързани със закупуването на газ от посредници, включително от фирмата "МЕТ Енерджи", чийто управител е бил Людмил Йоцов, малко преди правителството на Кирил Петков да го назначи за шеф на "Булгаргаз". Александър Николов и Людмил Йоцов са привлечени към наказателна отговорност за умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай.

    "Не отговаря на истината, че обвинението е за неприемането на новата схема за плащания за целия оставащ срок на договора до 31.12. 2022 г. между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром експорт" в руски рубли", са категорични от държавното обвинение.

    Позицията на "МЕТ Енерджи"

    Последва и отговорът на "МЕТ", в която се казва, че компанията винаги е действала в съответствие с всички аспекти на закона и регулациите.

    Ето какво още пише в съобщението им:

    Дъщерното дружество на МЕТ в България е създадено през 2017 г. Оттогава многократно сме доказвали, че нашата дейност, инициативи и планове са насочени към развитието на българския енергиен пазар. Компанията е напълно независима и не обслужва интересите на трети страни нито тук, нито в която и да е друга страна, на която МЕТ оперира.

    Групата има дълготрайно и значително присъствие на европейските енергийни пазари. За извършване на дейността си компанията притежава всички необходими лицензи от енергийните регулатори на страните от Западна, Централна и Източна Европа, като България не прави изключение. Класирани сме на 20-то място сред най-големите търговци в холандския газов хъб (TTF) и сме сред 5-те най-големи търговци в австрийския хъб (VTP).

    През 2021 г. МЕТ Енерджи Трейдинг България достави на страната ни 9,5% (319 млн. куб. м) от крайното потребление на природен газ за българската икономика. Изградили сме добри партньорски отношения с фирми от различни сектори на българската индустрия, включително металургията, хранително-вкусовата промишленост, керамиката и стъклото, хартията, строителните материали, химията, електропроизводството, газоразпределението и топлофикациите.

    От обясненията на прокуратурата става ясно, че обвинението е за това, че след като е бил предложен новият вид плащане, "съответните длъжностни лица не са предприели необходимите действия за осигуряване на алтернативни доставки от търговци на природен газ по свободно договорени цени на организирания борсов пазар и извън организирания борсов пазар".

    "Същото започва да се извършва едва в деня на спирането на доставките на газ - т.е. на 26.04.2022 г. - за следващите дни до края на м. април 2022 г., както и за м. май 2022 г., което е поставило в риск изпълнението на задълженията на "Булгаргаз" ЕАД да осигурява непрекъсната и качествена доставка на природен газ и сигурността на снабдяването с природен газ на страната. Сключените в последствие договори за доставка на газ са на значително по-високи цени, което е довело до ощетяване на "Булгаргаз" ЕАД. Нещо повече, в хода на проведените процесуални действия са събрани материали, от които може да се направи извод, че осъществените доставки на газ от алтернативни доставчици отново са били с първоначален източник ООО "Газпром експорт", се казва в съобщението на прокуратурата.

    От него се разбира още, че правителството на Кирил Петков не е взимало решение по предложението на "Газпром" и не е провеждано заседание на Министерския съвет по въпроса.

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини