САЩ даряват на България два самолета F-16 за обучение

    Посолството на САЩ в България съобщи, че Военновъздушните сили на страната възнамеряват да предоставят на Българските военновъздушни сили два изведени от експлоатация самолета F-16, след като получат одобрение от Конгреса на САЩ.

    По молба на българското правителство тези два самолета ще бъдат предоставени съгласно Програмата за отбранителни артикули с отпаднала необходимост (EDA) на Министерството на отбраната на САЩ, за да бъдат използвани от като помощни средства за обучение и общо запознаване на българските ВВС с техниката.

    Съобщението, разпространено в сряда вечер, е във връзка с посещението на помощник-държавния секретар по политико-военните въпроси Рене Кларк Купър, който днес бе българските авиационни бази в Граф Игнатиево и Безмер, както и учебния полигон "Ново село".

    Сделката от миналата година за осем изтребителя F-16 Блок 70 е определена като важна стъпка към модернизацията на българските въоръжени сили и осигуряване на" мащабни ресурси за съвместната ни мисия за обезпечаване на сигурността в Черноморския регион".

    Посолството отбелязва, че през последните две години има над 170 съвместни инициативи, задълбочава се партньорството в отбраната, благодарение на което е осигурено обучение в САЩ за над 5000 български военнослужещи, както и над 50 милиона долара американски инвестиции за обновяване на българските военни съоръжения.

    Програмата Excess Defense Articles (EDA) на министерството на отбраната на САЩ се занимава с предаване на оборудване и въоръжение на чуждестранни правителства или международни организации, но това става с одобрение на Конгреса за фискалната година, в която се извършва този трансфер. Въпросът е, че обикновено става дума за продажба при занижени цени (в рамките между 5 и 50% от стойност на нов продукт) или за дарение, но и то трябва да е остойностено и да се впише във финансовите отчети на министерството. От съобщението на посолството на САЩ не става ясно дали предаването на двата самолета ще е възможно през новата фискална година в САЩ, която започна на 1 октомври.

    Законът определя, че макар това да се използва за модернизация на партньорски държави, EDA не бива да води до отрицателно въздействие за американската технологична и индустриална база, нито да намалява възможностите САЩ да продават ново или употребявано оборудване на предложения получател.

    Разходите по опаковането, транспортирането и - ако се наложи - преоборудването на оборудването/въоръжението по EDA се поемат от получаващата държава. При дарение получаващата страна трябва да подпише споразумение, ограничаващо възможността дареното да бъде прехвърлено на друг (т.нар. краен потребител) и предоставяне на САЩ "правото първи да получат приходите от каквато и да е продажба" на дареното.

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Още новини

    Последни новини