Караянчева: Хората ще си отдъхнат като видят управленската програма

Цвета Караянчева, зам.-председател на НС от ГЕРБ, в интервю за обзорното предаване „Метроном“ на Радио „Фокус“.

Водещ: Продължаваме в предаването с анализа на политическия сезон, който приключи вчера. Наш гост е заместник-председателят на Народното събрание от ГЕРБ Цвета Караянчева. Каква е вашата оценка за току-що приключилия парламентарен сезон?
Цвета Караянчева: Бяха много динамични тези 100 дена. Имаше много емоции в парламентарния сезон. За съжаление, не успяхме да направим максималното законодателство, което бяхме си предвидили, защото има обективни причини. Но се надявам, че от септември месец ще имаме доста сериозна работа, защото програмата на правителството и законодателните инициативи, които са разписани там, са много сериозни и те обхващат както съдебната реформа и антикорупционния закон, също така и редица законодателни промени и ново законодателство в посока на изпълнение на програмата на правителството.
Водещ: Това щях да ви попитам – какво от заложената управленска програма успя да свърши правителството до този момент?
Цвета Караянчева: Повишението на пенсиите в размер от 1 юли на 180, от 1 октомври на 200 лева – това вече знаете, че е направена промяна в Закона за бюджета и за държавното обществено осигуряване. Естествено, както и опозицията, и ние искаме да направим по-голямо увеличение, но за съжаление нещата са такива, каквито са. Другото важно нещо е погасяването на 2 милиарда на дълга, който направи правителството, и то е във връзка с излишъка в бюджета, който имаме в момента. Продължава, знаете, програмата за санирането и нещо, което е много сериозно. Но най-важният стълб, който имаме като управляващи – знаете, бяхме заложили образованието – вече има направена междуведомствена комисия, която да събере различните институции, която да синхронизира действията между институциите и да обхване всяко едно дете, което се намира на територията на България, което може да ходи на детска градина или на ясла, да бъде задължително прибрано в тези заведения, за да може този процес на интеграция, този въпрос на ранно участие в обществения живот и възпитание на децата, което ще се отрази по-нататък и в самия обществен живот. Виждате, че Законът за образованието – в момента вече се пишат и наредбите, и подзаконовите нормативни документи, работи се по реформа на делегираните бюджети. Защото вече няма да финансираме училището, ще финансираме учениците. Това са една малка част от нещата, които за тези три месеца правителството и в частност парламентът успяхме да направим. Естествено, никога не е достатъчно свършеното, но аз мисля, че оттук нататък… За тези 100 дена – толкова. Оттук нататък нещата ще придобият съвсем друг размер и друго темпо.
Водещ: В този ред на мисли искам да ви попитам, успява ли новият кабинет „Борисов“ да оправдае очакванията на хората?
Цвета Караянчева: Знаете ли, 100 дена са прекалено малко. Аз мисля, че когато сега се огласи програмата, хората ще си отдъхнат, защото там е разписано максимално ясно и подробно всяка стъпка, която ще се прави от всяко министерство за следващите четири години. Има над 850 мерки, които са разписани, има изключително много промени в законодателство и нови закони. Знаете, че в тези няколко месеца ние работихме по коалиционното споразумение, което беше подписано, и всъщност едно появяване на подробна програма мисля, че ще успокои българските граждани. Има много направления, по които работи правителството. Европейското председателство също е нещо много важно, с което трябва да се представим много добре. Затова си мисля, че трябва да успокоим страстите, трябва да направим така, че дебатът в парламента наистина да касае важните теми, които са за бъдещето на българските граждани, за повишаване на доходите, на борбата с демографската криза, сигурността и всичко това, което сме заложили като приоритети в нашето управление. Аз ще се радвам, ако опозицията наистина направи така, че всеки един от тези приоритети да ги припознае и тя и да дава идеи, за да можем да бъдем пълноценни, да направим пълноценна работата си в парламента, а не да се занимаваме с неща, от които на практика, освен да се изкара един евтин политически PR, друго нещо не се постига.
Водещ: Точно за парламента исках да ви попитам, от позицията ви на заместник- председател на Народното събрание – каква е атмосферата в парламента? Успяха ли поне малко да се сработят депутатите?
Цвета Караянчева: Има неща, върху които се обединихме: както за решенията на комисията за неизплатените заплати – излязохме с обща законодателна инициатива, така и за договора за Македония. И ако не беше това избухване на г-жа Нинова в четвъртъка, че едва ли не, тропайки по масата, премиерът трябва да дойде, иначе тя ще оттегли подписа си, мисля, че щеше да бъде още по-спокойна седмицата. Има неща, по които можем да се обединим, разбира се, и всичко това е въпрос на диалог на председателите на парламентарните групи. Не винаги конфронтацията води до верни решения, но надявам се в следващия сезон, както каза г-н Цветанов, да сме отпочинали, да сме обрали емоциите и да сме по-спокойни, и да работим по-спокойно, да работим, да дебатираме на база генерални решения, а не злободневни малки боричкания, които не харесват на никого и свалят рейтинга на парламента.
Водещ: Г-жо Караянчева, кой е най-важният акцент според вас от изминалия политически сезон, преди да погледнем към следващия?
Цвета Караянчева: Аз мисля, че договорът с Македония, който ще подпише, живот и здраве, премиерът Борисов, ще бъде венецът на една много сериозна политическа совалка, която е започнала още от 2008 г., и това ще бъде венецът на работата на няколко правителства, за да получим този договор, който е важен както за България, така и за Македония. Защото стабилността на Западните Балкани, това, че България се явява лидер в тези преговори, това, че Македония избра евроатлантическата ориентация, това, че няма да имат претенции към нашата история и ще празнуваме заедно празниците си, ще премахне един товар на напрежение, който имахме между двете страни. Но този договор ще бъде по-полезен и за Македония. Така че важно е да кажем, че работата на няколко правителства завърши с един много голям успех.

Източник: http://www.focus-news.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини