Бербо световен клубен шампион

Уейн Рууни донесе победата на "червените дяволи" на финала срещу ЛДУ Кито, Митко не се появи в игра на стадиона в Йокохама Димитър Бербатов спечели първата си купа с Манчестър Юнайтед, откакто премина от Тотнъм на "Олд Трафорд" през това лято. "Червените дяволи" победиха с минималното 1:0 ЛДУ Кито на финала на Световното клубно първенство и грабнаха отличието за втори път в историята си, след като бяха триумфираха и през 1999 година.

Единственото попадение на стадиона в Йокохама падна в 73-ата минута, когато точен бе Уейн Рууни. Почти цяло второ полувреме Юнайтед игра с човек по-малко, след като в 48-ата минута Неманя Видич бе изгонен с директен червен картон.

Българинът Димитър Бербатов не получи шанс за изява срещу еквадорците. Както е известно, Бербо пропусна 1/2-финала срещу Гамба Осака (5:3) заради вирусно заболяване. От петък той тренира наравно със съотборниците си, но според Сър Алекс няма да може да издържи пълни 90 минути. Странно Алекс Фъргюсън е оставил на пейката и най-опитните си футболисти - Гари Невил, Райън Гигс и Пол Скоулс.

В началото на двубоя футболистите на Юнайтед бяха по-активни. Избраниците на Сър Алекс упражниха натиск, но еквадорците са бранеха успешно и не позволиха да се открие голово положение пред вратата им. Първата по-сериозна ситуация пред една от двете врати обаче бе създадена от играчите на ЛДУ Кито. В 5-ата минута Алехандро Мансо центрира в наказателното поле на Ван дер Сар, но Хайро Кампос не успя да нанесе точен удар.

В 15-ата минута Уейн Рууни отправи топовен изстрел, но Хосе Севайос бе на мястото си и изби в корнер. Секунди преди положението Рафаел Да Силва бе повален от Диего Калдерон на границата на наказателното поле, но съдията от Узбекистан Равшан Ирматов не отсъди нарушение. В 19-ата минута Роналдо центрира в наказателното поле към Карлос Тевес, той стреля силно с глава, но Севайос изби топката със сетни усилия.

В 22-ата минута Рууни получи топката от Рафаел, би с глава, но Севайос отново демонстрира отличен рефлекс и изби в корнер. В 31-ата минута Роналдо подаде на Карик, който от границата на наказателното поле нанесе силен удар, но неточен. В 33-ата минута Норберто Араухо фаулира Тевес вляво от наказателното поле на еквадорците. Андерсон се нагърби с изпълнението на прекия свободен удар, но стреля високо над вратата.

В 35-ата минута "червените дяволи" организираха отлична атака. Рууни преодоля двама играчи на ЛДУ Кито, пусна към Тевес, който му върна топката с пета, след което англичанинът изведе в стрелкова позиция Парк Джи Сунг. Вратарят Хосе Севайос отново бе блестящ и изби в корнер удара на корееца. В последвалото изпълнение Рио Фърдинанд засече топката с глава, но тя премина на сантиметри над напречната греда.
В 42-ата минута Роналдо напредна по дясното крило и центрира в полето на Севайос. Там обаче бранител на ЛДУ Кито изпревари Рууни и изчисти топката.

В края на първото полувреме Манчестър Юнайтед вече можеше да води в резултата. В 45-ата минута след далечно центриране Парк Джи Сунг се озова сам срещу Севайос, но вместо да го разстреля, отправи анемичен удар в аут. В продължението пък Уейн Рууни също бе близо до гол, но топката отново не влетя в мрежата на еквадорците. Двата отбора се оттеглиха на почивка при 0:0, въпреки че "червените дяволи" тотално надиграха съперника си през първите 45 минути.

Второто полувреме започна лошо за Юнайтед. В 49-ата минута "червените дяволи" останаха с човек по-малко, след като Неманя Видич бе изгонен с директен червен картон. Сръбският бранител повали в центъра на терена играч на ЛДУ Кито, след което го удари с лакът в лицето. Сър Алекс веднага предприе първата си смяна в мача. Шотландският спец пусна в игра Джони Еванс, който замени Карлос Тевес.
В 55-ата минута Рууни подаде на Роналдо, който залъга двама защитници на ЛДУ Кито и би, но над напречната греда. Три минути по-късно носителят на "Златната топка" отново обстрелва Севайос, този път от пряк свободен удар. Шутът на португалеца обаче прелетя високо над вратата.

В 63-ата минута най-техничният в състава на ЛДУ Кито Алехандро Мансо би от около 30 метра и затрудни максимално Ван дер Сар, който с една ръка успя акробатично да изчисти топката, която влизаше в мрежата му. Три минути по-късно четвърти футболист на носителите на Копа Либертадорес бе санкциониран с жълт картон. Бранителят Ренан Кале срита Роналдо и заслужено видя жълтия цвят. В 67-ата минута Парк Джи Сунг бе повален в полето на Севайос, но съдията от Узбекистан не посмя да отсъди дузпа за Юнайтед. В ответната атака играч на ЛДУ Кито се откъсваше сам срещу Ван дер Сар, но холандският страж го изпревари и улови топката. В 70-ата минута еквадорците бяха близо до гол. Топовен шут на Уилям Араухо обаче бе спасен от Ван дер Сар, който след изгонването на Видич има доста работа.

В 73-ата минута "червените дяволи" най-после успяха да вкарат гол. Уейн Рууни попадна в прегръдките на съотборниците си, след като реализира от малък ъгъл и за Севайос не остана друго, освен да извади топката от мрежата си. За попадението на Рууни асистира Кристиано Роналдо.

В 85-ата минута Сър Алекс извърши втората си смяна. В игра се появи Гари Невил, заменяйки Рафаел Да Силва. Бразилският десен бек получи контузия и не успя да продължи мача. В 88-ата минута Андерсон отстъпи мястото си на Дарън Флетчър. В този момент стана ясно, че Димитър Бербатов няма да вземе участие във финала. В 89-ата минута отново Мансо можеше да огорчи Юнайтед. Безспорно най-добрият от ЛДУ Кито отправи силен удар от далечно разстояние, но Ван дер Сар с мъка изби в корнер.

ЛДУ КИТО - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 0:1
0:1 Уейн Рууни (73)

ЛДУ Кито: 1.Хосе Севайос, 2.Норберто Араухо, 3.Ренан Кале (77-4.Пол Амбрози), 7.Луис Боланос (87-19.Рейналдо Навиа), 8.Патрисио Урутия, 13.Нейсер Реаско (82-20.Педро Лареа), 14.Диего Калдерон, 15.Уилям Араухо, 16.Клаудио Биелер, 21.Алехандро Мансо, 23.Хайро Кампос

Манчестър Юнайтед: 1.Едвин Ван дер Сар, 21.Рафаел Да Силва (85-2.Гари Невил), 5.Рио Фърдинанд, 15.Неманя Видич, 3.Патрис Евра, 16.Майкъл Карик, 13.Парк Джи Сунг, 8.Андерсон (88-24.Дарън Флетчър), 7.Кристиано Роналдо, 10.Уейн Рууни, 32.Карлос Тевес (51-23.Джони Еванс)
Резерви: Томас Кушчак, Бен Амос, Гари Невил, Дарън Гибсън, Дарън Флетчър, Джони Еванс, Джон О`Шей, Дани Уелбек, Пол Скоулс, Нани, Райън Гигс, Димитър Бербатов