ЕС подписа СЕТА, следва TTIP

Европа и Канада ще търгуват и инвестират свободно помежду си. В неделя в Брюксел беше подписано Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) - след седемгодишни преговори и преодоляна в последния момент спънка от малкия белгийски регион Валония. Европейският съюз доказа пред света, че въпреки сложната си структура може да постига общи решения. А това дава основания да се очаква, макар и след време, подобна сделка и с много по-големия партньор - САЩ.

Споразумението трябва да премахне близо 99% от митата между ЕС и Канада и да увеличи двустранната търговия с 20%, както и да стимулира инвестициите. Това ще стане плавно - първо с ратификация от Европейския парламент, а после и от депутатите от близо 40 национални и регионални парламента в ЕС, което се очаква да приключи за 2 години. В най-добрия случай премахването на мита може да започне в началото на 2017 г., а за някои мерки са предвидени преходни периоди между 3 и 5 години.

За България това означава шанс за повече износ и привличане на инвестиции. Двустранната търговия сега е символична (виж таблицата), инвестициите - почти отсъстващи, така че в бъдеще това може да се промени. Другата ключова промяна е, че канадските компании ще могат да съдят българската държава в специално създаден арбитраж. При сегашната пробита съдебна система в страната опасността от разходи по такива дела може да се окаже стимул за нейната промяна. И не на последно място - споразумението беше използвано от политиците тук, за да се ускори падането на визите към Канада.

Какви са ползите за Европа:
- Премахване на почти 99% от канадските мита; още в началото това може за освободи 400 - 500 млн. евро на европейските вносители годишно (за внос на текстил например митата сега стигат до 18%)

- Участие в обществени поръчки в Канада не само на федерално, но и на ниво провинция и общини; никога досега фирми извън Канада не са допускани до подобни конкурси, а там обемът на средствата е два пъти по-голям от този на федерално ниво; канадските поръчки ще се съберат на един сайт, за да бъдат улеснени средните и дребните компании от ЕС

- Производителите на мляко и млечни продукти, вино, алкохол, плодове и зеленчуци и преработени храни могат да изнесат повече според това доколко ЕС ще отвори тези сектори за канадците. Повече от два пъти може да са висококачествените сирена например

- Защита на храни от ЕС с "географски индикатор" като сирене рокфор или оцет балсамико от Модена - общо 143 конкретни продукта; Канада се ангажира да няма канадски генерични версии на тези храни

- Премахва се двойното тестване и сертифициране, особено за дребни и средни предприятия. Това засяга основно електроуреди, електроника, радиооборудване, играчки, измерителни уреди и машиностроителна техника; подробностите ще се изясняват - дали това няма да прави определен орган на ЕС за предназначените за износ за Канада стоки

- Запазване стандартите на ЕС за безопасност - на здравето, на потребителските права и околната среда; канадският внос трябва да отговаря и на регулациите в ЕС за ГМО продукти или третирано с хормони говеждо например

- Взаимно признаване на професионални квалификации като архитекти, счетоводители и инженери; съответните организации от двете страни на Атлантика ще трябва да се договорят как да стане това, а правителствата да му придадат законова форма

- Улеснено прехвърляне на персонал от двете страни по СЕТА за временна работа в ЕС и Канада, т.е. европейските компании ще могат да използват свои служители за дейността си в Канада, включително за поддръжка

- Разширен достъп до канадския сектор на услуги и инвестиции; фирмите от ЕС ще ползват предимства и осигурен пазарен достъп до сектори като екологични услуги, телекомуникации, финанси - както на национално, така и на провинциално ниво; ЕС защитава от канадците всички свои публични услуги

- Канада се ангажира да защити по-добре авторските права и интелектуалната собственост, включително като приравни своите регулации и закони към европейските, включително за защита на патентите на фармацевтични стоки от ЕС и подсилване на граничния контрол срещу внос на имитации и фалшификати.

Защита на инвестициите
Системата за защита на инвестициите и уреждане на спорове между компании и правителства е една от най-критикуваните клаузи в споразумението. Според критиците му с идеята за арбитражни комисии може да се злоупотребява от международни корпорации, способни да влияят на определянето на екостандарти или трудови права например. В СЕТА се казва, че се гарантира правото на правителствата да регулират, обещава се използване на независими съдии и повече прозрачност. За целта се създава не само нова съдебна система за инвестициите (Investment Court System или ICS), но и съвместен механизъм (Joint Interpretative Instrument), който допълнително ще изяснява спорните моменти.

ICS ще е публична система, а не основана на ad hoc трибунали, с независими съдии, назначени от ЕС и Канада. Тя ще работи само за компании с явни собственици, но не и т.нар. shell или mailbox компании, представени само от адвокатска кантора или пощенски адрес. "В никакъв случай публична институция няма да може да бъде принуждава да променя закони или да плаща глоби", се казва в обяснението, разпространено от Европейската комисия.

От Брюксел изрично подчертават, че тази система все още се обсъжда от различните правителства в ЕС и няма да влезе в сила в началото на прилагането на СЕТА. Именно тази система бе едно от несъгласията на белгийската провинция Валония да даде одобрението си. Компромисът, който тя прие, е да има призив в крайна сметка по споровете между компаниите и правителствата да се изказва и Съдът на ЕС в Люксембург, но това е само пожелателно.

Какво се очаква
Привържениците на СЕТА твърдят, че търговията между двете страни от сделката ще се увеличи с 20%, като годишно икономиката на ЕС ще се разшири допълнително с 12 млрд. евро (13 млрд. щатски долара), а на Канада - с 12 млрд. канадски долара (9 млрд. щатски долара).

Това е първото подобно споразумение на ЕС със страна от Г-7 и Европа се нуждаеше от постигането му в момент, когато Великобритания - една от големите икономики, реши да напусне съюза след 43 години членство, а икономическият растеж е ограничен от бавни темпове и изчерпване средствата на монетарната политика за стимулирането му.

СЕТА се възприема като платформа за преговорите по Трансатлантическия търговски и инвестиционен договор (TTIP) със САЩ. Плановете бяха те да приключат пред края на мандата на президента Барак Обама на 20 януари 2017 г. Но сега и двете страни признават, че това е невъзможно да се постигне и разговорите ще продължат със следващата администрация в Белия дом.

Източник: capital

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Мн
    Много
    0 0
    09:49, 4 ное 2016
    Много организации са ПРОТИВ подписването на тия документи, защото дават право на някои компании да са "надсъдебни".
  • 2
    Мн
    Много
    0 0
    09:50, 4 ное 2016
    "Ние не гледаме на споразумението като някаква битка между Щатите и Европа, кой е по-добър и кой е по-лош, за нас това по-скоро е една битка между големите корпорации, които имат интерес от дерегулиране на определени сектори, и малкия бизнес и гражданите, които пък ще бъдем потърпевши затова нещо.

    Затова е троянски кон, защото в началото споразумението беше разглеждано в пълна секретност и само суперлативи се чуваха на европейско ниво, както и на българско ниво от страна на политиците. Никой не дискутираше в Европа преди проблемите, а за съжаление в България все още нито в Народното събрание, нито в министерствата тече сериозен диалог или поне публичен диалог, за да видим къде са проблемите и какво иска България", коментира той."
Последни новини