Франция – България 4:1, футболът ни е в пета глуха

Както се и очакваше, националите по футбол не успяха да повторят чудото от "Парк де Пренс" отпреди 23 години при гостуването си на Франция във втория кръг на квалификационнa група "А" за световното през 2018 г.

Двубоят на "Стад дьо Франс" започна изключително обещаващо за "лъвовете", които стигнаха до ранен гол, но домакините поставиха нещата на мястото им и в крайна сметка спечелиха с 4:1.

Голът за нашите падна в 6-ата минута, когато Георги Миланов напредна в половината на Франция и беше фаулиран от Саня в наказателното поле. Реферът Лука Банти посочи бялата точка, а Михаил Александров не сгреши и откри.

Постепенно французите натикаха нашия отбор в собственото му поле, а атаките им ставаха все по-опасни. Логичното се случи в 23-ата минута, когато Кевин Гамейро изравни. До края на полувремето обратът беше пълен след голове на Димитри Пайе в 26-ата и Антоан Гризман в 38-ата. Вторите 45 минути преминаха в спокойно темпо, като опасностите отново бяха пред нашата врата, а в 59-ата минута Кевин Гамейро вкара за крайното 4:1, след като получи топката пред вратата от Антоан Гризман.

Домакините доминираха във всички игрови компоненти, а българите имаха само един точен удар във вратата – този от бялата точка. Всички футболисти на Франция, плюс още поне 10 от разширения състав, играят в петте най-силни първенства на Европа, а в нашия състав има само двама – резерви в слаби италиански отбори. Българският футбол е в историическа по мащабите и продължителността си криза, обхванала всичките му нива, структури и елементи, и продължаваща повече от 15 години. Този мач, както и загубата на младежите с 0:3 от Дания в Стара Загора по-рано през деня, само показват, че изгледи за наченки за скорошно излизане от нея няма.

В другите мачове от групата Холандия разгроми с 4:1 Беларус, а Швеция се налижи над Люксембург като гост. В понеделник България гостува на Швеция, Холандия приема Франция, а Беларус е домакин на Люксембург. В класирането с по 4 точки начело излязоха Франция, Холандия и Швеция. България е на 4-ата позиция с 3, следват Беларус с 1 и Люксембург с 0.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:1 (3:1)

0:1 Михаил Александров 6'-дузпа
1:1 Кевин Ганейро 23'
2:1 Димитрий Пайе 26'
3:1 Антоан Гризман 38'
4:1 Гамейро 59'

Франция (4-4-2): Юго Лорис - Бакари Саня (Джибрил Сидибе 27'), Рафаел Варан, Лоран Кошчелни, Левин Курзава - Муса Сисоко, Пол Погба, Блез Матюиди, Димитри Пайе - Антоан Гризман (Набил Фекир 83'), Кевин Гамейро (Андре-Пиер Жиняк 72')
Треньор: Дидие Дешан

България (4-2-3-1): Владислав Стоянов - Страхил Попов, Александър Александров, Димитър Пиргов, Живко Миланов - Светослав Дяков, Георги Костадинов - Георги Миланов, Марселиньо (Димитър Рангелов 62'), Михаил Александров (Тодор Неделев 75') - Ивелин Попов (Александър Тонев 68')