Откриха и Северната порта на Перперикон

Изображение 1 от 2

    Започнаха разкопките на източната част на цитаделата

    Археологическото лято 2016 г. преполови. Засега родната земя не "изригна" някакво сензационно златно съкровище. Но българските учени не могат да бъдат недоволни от резултатите от досегашната си работа, които внасят нови детайли в историята на изследваните от тях обекти. А също и в тяхното реставриране и социализиране.

    На пресконференция вчера проф. Николай Овчаров представи свършеното досега от екипа му в Перперикон. "Над 80 души работят това лято на скалния град благодарение на осигурените 220 000 лева от община Кърджали. Със сигурност на 10 септември, когато приключва сезонът, ще завършим окончателно пълното разкриване на Акропола, който ще бъде изцяло отворен за посещение. Вече работим по последните 4 квадрата - общо 100 кв. метра, където досега беше лагерът ни. Започнаха разкопките и по петата, североизточна врата на Града, където са запазени 3-метрови стени, а също и по южния сектор, където е открита огромна цистерна, дълбока 4 метра, с чешма. Тук се натъкнахме на римско женско погребение от III век, при което открихме бронзови обеци-наушници, бронзов пръстен и гривна, също и стотици мъниста от стъкло и полускъпоценни камъни. Интересна е и изключително добре запазената бронзова тока от конска амуниция, също от римската епоха", обясни Овчаров.
    Археологът представи и работата на екипа на доц. Здравко Димитров, който през последните години изследва т.нар. цивилизация на скалните хора, наречена "Градът на слънцето". За нея са характерни изсечените трапецовидни ниши, с височина до 80-100 см, които кореспондират, с култовите комплекси в Перперикон и Татул. В района на село Ангел войвода, община Минерални бани, доц. Дмитров е отрил скален гроб, подобен на този в Татул и слънчев олтар. Очевидно култът властва над Източните Родопи - между Белинташ, Златоград, Крумовград и Хасковско, предполагат археолозите.

    Проф. Николай Овчаров отчете и досегашните резултати от разкопките на Мисионис край Търговище. Освен 4 нови сгради в "болярския квартал" особен интерес представлява изображението на птица върху острие, намерена в храм от II-III век. "Очевидно става въпрос за култов предмет, използван при религиозните ритуали", заключи археологът.

    Източник: http://www.standartnews.com

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини