Паметник на отец Топузлиев издигат в Кърджали

По идея на Валентина Иванова, председател на Дружество „Приятели на САЩ” и Радослав Милев, областен председател на Политическа партия „Демократи за силна България”, и с разрешение на кмета на Общината инж. Хасан Азис в Кърджали започва изграждането на Мемориален знак на признателност към отец Благой Топузлиев – дисидент №1 на комунистическия режим в Кърджали. Отецът е роден в Кърджали, прокуден е от Родината през 1989 година, живее в САЩ от 1991 г. Служи в митрополитската катедрала "Св. Кирил и Методий" на българската православна църковна община в Ню Йорк, САЩ. Умира на 20 август 2010 г. в Ню Йорк.

Повече за отец Топузлиев:

Отец Благой Василев Топузлиев е български свещеник, дисидент, политически затворник, един от основателите на Независимото дружество за защита правата на човека. Роден е в Кърджали на 12 юни 1946 година. Баща му, отец Васил Топузлиев, е един от първите свещенослужители в храм „Св. Успение Богороднично” в село Гледка, сега квартал на Кърджали.. Още двама от братята на Благой стават духовници.

Отец Благой Топузлиев е ръкоположен за свещеник на 8 ноември 1969 г.и започва свещеническото си служение в храм "Св. Георги Победоносец" в Кърджали още като студент в Духовната академия в София.

На Великден 1971 г. е арестуван за открито несъгласие с комунистическия режим и за смелите си проповеди в храма. Осъден е на 5 години затвор (но получава допълнителна присъда от 6 месеца), които излежава под строг режим в Старозагорския затвор - единична килия, карцер, инквизиции и побои. След излизането от затвора не му е разрешено да служи в Църквата до 1981 година.

В началото на 1988 г. Благой Топузлиев става един от първите членове на Независимото дружество за защита правата на човека. Почти всяка вечер той говори по радио “Свободна Европа”. През март 1989 г. заедно с поета Петър Манолов и други членове на дружеството, непокорният свещеник е прокуден от България. Отецът първо се озовава във Виена, в лагер за бежанци. През юни 1989 г. с помощта на Дими Паница и със съдействието на френска фондация участва на Парижката конференция по въпросите на човешките права. Изказването му засяга неспазването на човешките и религиозните права в комунистическа България, като защитава не само правата на християните, а и на мюсюлманите. По време на Конференцията успява да се срещне и с ръководителя на френската делегация, където споделя същите проблеми.

По-късно заминава за САЩ. От 2000 г. става свещеник при българската православна църковна община в Ню Йорк и служи в митрополитската катедрала "Св. Кирил и Методий".

Умира в САЩ на 20 август 2010 година. Тленните му останки са върнати в България, от която той приживе е прокуден. Погребан е в град Пловдив.

През 2014 година отец Благой Топузлиев е награден посмъртно от Президента на Република България Росен Плевнелиев с орден „За гражданска заслуга” – първа степен, наред с още 20 дисиденти. Чрез този акт на президенската институция най-сетне отец Топузлиев получава признанието на сънародниците си за значителния си принос в развитието и укрепването на гражданското общество и защита на човешките права и свободи в България.

Проектът за Мемориалния знак е на арх. Миролюб Попов. Роден е в Кърджали. Завършва Архитектурния факултет на ВИАС - София. През 1981 до 1988 г. е главен архитект на град Кърджали. Заминава за САЩ през 1991 година и започва работа в Архитектурно бюро „Ямасаки Асосиейтс” (Yamasaki Associates) в Детройт. Основател на фирмата е роденият в САЩ Минору Ямасаки от японски произход, един от най-видните архитекти на 20-ти век, проектирал Световния търговски център в Ню Йорк. Попов достига до позицията "Водещ проектант".

През последните години кърджалиецът е архитект на свободна практика в Детройт, Мичиган. Проектирал е сгради и обекти в САЩ, Китай, Южна Корея и др. Заедно със скулптора Вежди Рашидов е участвал в конкурса за Мемориал на 11 септември в Ню Йорк.

Мемориалният знак ще бъде изграден от фирма „СТ – Строй” ЕООД – Кърджали с управител Тодор Такшаров.

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини