Таксиметровите шофьори се заканват да блокират София на 1 април

Ако всеки автомобил е лиценз на превозвач, тогава трябва 7000 превозвачи да има в София. Може ли един автомобил да организира диспечерски услуги за поемане на поръчки например, за координация? Този аргумент представиха протестиращи таксиметрови шофьори относно втория опит на ГЕРБ, заедно с „Патриотичния фронт”, да вкарат законопроект за нов патентен данък и нови правила за лицензиране.

От 1 април 83% от шофьорите ще са без лиценз, ако трябва всеки автомобил да е лицензиран, подчертаха протестиращите шофьори. Минимум един месец трябва, за да има прелицензиране, твърдят хората.

Искането на таксиметровите шофьори е да се върне законопроектът. Ако до 1 април това не се случи, 10 000 домакинства остават без прехрана, категорични са протестиращите. На 1 април ще дойдем 3-4000 таксита, заканиха се таксиметровите шофьори.

Дали държавата може да ги регистрира или не е друга тема, каза депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов. Той потвърди, че е изтеглил законопроектът, тъй като е съвносител. АБВ обаче се отказа от подкрепата си за законопроекта, затова го изтеглих, каза Иванов пред Нова телевизия.

По думите на Иванов не става дума точно за патентен данък, ами за данък, осветляващ сектора. Припомняме, че става въпрос за налог от между 400 и 1000 лева, като точният размер се определя от съответната община. Имаме становища от всички големи асоциации и фирми, като всички ни подкрепят, с изключение на две фирми с общо 100 автомобила, твърди Иванов. За него законопроектът е правилен и ще се бори за осъществяването им.

Законопроектът по същество

Разковничето в новото предложение е, че няма как да се работи, като се ползва лиценза на друг превозвач. В момента масово в България практиката е точно такава.

Съгласно предложената промяна се въвежда „алтернативен данък” за таксиметровите превозвачи – по същество патентен данък, като отново размерът е същият както в предходната идея – от 400 до 1000 лева. Точният размер да се определя от Общинския съвет на съответната община – до 31 октомври на предходната година, пише в законопроекта. Дължимият налог ще се плаща на две равни вноски – първата до 31 декември на предходната година и втората – до 30 юни на годината, за която данъкът е дължим.

Данъкът ще се плаща и от физически лица, извършващи таксиметров превоз, включително еднолични търговци. Както е известно, в България това е честа практика на таксиметров превоз. Налогът ще се дължи за всеки отделен автомобил, с който се извършва таксиметров превоз.

Интересен момент в предложение е, че ако бъде внесен такъв данък, но внеслото го лице няма лиценз за таксиметров превоз, то връщане на надвнесения налог ще има само ако внеслото го лице си го поиска писмено.

Източник: offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини