Имаме най-новата военна база в Европа

Как се стига до създаването на т.нар. съвместни военни съоръжения?
Това става възможно, след като България подписва споразумение за сътрудничество в областта на отбраната със САЩ през 2006 г. Съвместните съоръжения съгласно този документ са полигонът "Ново село", авиобазата "Граф Игнатиево", летището "Безмер", както и складов район в Айтос. Ученията се провеждат не само в съвместните съоръжения, но и из цялата страна – така се правят редица морски мероприятия с участието на военноморските сили.

Каква е ролята на тези полигони за подготовката на армията ни и за интеграцията й в НАТО?
Първите големи съвместни учения със САЩ се случват дори по-рано – още през 2004 г. Същинското прилагане на българско-американското споразумение е след 2008 г., когато започва строежът на съвместното съоръжение "Ново село". Паралелно с изграждането на новата част се използва така нареченият T-Force – временна база за разполагане на личен състав. През 2009-2010 г. тя е достигала капацитет до 1500 човека. Задачата й беше да подслонява войските до изграждането на постоянната част. Строителството завърши през миналата година и оттогава базата започна да се използва по-активно.

През всичките тези години са правени много сериозни подготовки, летателни тренировки и учения на другите две съвместни съоръжения. Става дума за учения от типа "Тракийска звезда" в Граф Игнатиево с участието на ескадрили от много различни формирования на ВВС от националната гвардия на САЩ и с летателни средства от почти всички наши формирования. Също така в района на Пловдив ежегодно се правят много мащабни учения под името "Тракийска пролет/лято/есен". В тях участва военнотранспортната авиация на САЩ, нашата транспортна авиация и силите за специални операции от трите вида въоръжени сили.

Каква част от армията ни е минала през обучения в тези съоръжения?
Приоритет номер едно при подготовките са наши формирования, които са предназначени за мисии зад граница. Всички те са минали през подобни обучения не само в нашите съоръжения, но и в американските бази в Германия. Ежегодно изпращаме там около 2000 човека. Става дума за центровете на САЩ в Хохенфелц и Графенвьор. В България мога да кажа, че годишно минават поне 5000 души.

Какъв е капацитетът на съвместните бази?
Ако говорим за двете военновъздушни бази, той не може да се измери в личен състав. Те по-скоро предлагат инфраструктура за използване и поддръжка на летателните апарати. За Ново село в новата част могат да бъдат настанени до 2200 човека. Смело можем да кажем, че това е най-новото подобно съоръжение в Европа. То предлага условия, които дори много бази в САЩ и по света не могат да предложат.

Понеже винаги се спекулира какво точно значи съвместно съоръжение, трябва да отбележа: всички постройки, включително тези, които са подобрени, са собственост на България. Сградите, изградени с финансовите средства на САЩ, също стават наша собственост. Американската армия има право да ги използва след съгласуване.

За построяването на новата база са вложени над 60 млн. долара американски средства. България не е влагала пари в изграждането на инфраструктурата вътре, но я ползваме почти наравно. И нещо повече: споделяме едни и същи ресурси, които са осигурени в общи линии от САЩ. Във всички учения, които се провеждат, особено на "Ново село", цялостната издръжка на българските формирования се осигурява от американската армия. Можете да си представите какво би станало, ако България няма възможност да споделя тези ресурси. Ако през 2009 г. броят на ученията и обученията на "Ново село" е бил под 10, за тази година те са близо 70.

В каква степен съвместните съоръжения се използват при сертифицирането на бойните ни групи за съвместни действия в рамките на НАТО ?
Цялостната подготовка на всички сили и средства от състава на батальонните бойни групи водят подготовка както в казармените си райони, така и в районите за подготовка на самите поделения (основно на 2-ра и 61-ва бригада). Важно е да се знае, че почти всички формирования от състава на батальонните бойни групи преминават подготовка и в центровете на САЩ в Германия. Заключителният етап и самата сертификация се провеждат на Ново село.

До момента имаме три подобни батальонни бойни групи. На всеки шест месеца през последната година и половина се сертифицира по една такава. Процесът на подготовка започва много по-рано и трае 18 месеца. По националните планове Сухопътните войски трябва да имат шест подобни батальонни бойни групи.

Доколкото знам, имаме капацитет да сертифицираме по натовските стандарти една или две бойни групи от силите за специални операции. Водени ли са подобни подготовки на "Ново село"?
Тъй като съм офицер от силите за специални операции, за мен това е лично призвание и болна тема. Това е нещо, което има изключителни възможности за развитие, но като че ли не правим всичко необходимо, за да го осъществим в максимална степен.

Ще направя един такъв паралел, тъй като си говорим за съвместните съоръжения и какво допринасят за подготовката на армията: те са най-добрият пример да покажем съпричастност към инициативата на НАТО за свързаност на силите и за интелигентна отбрана. Точно на противоположния бряг седят нещата със силите за специални операции. Там имаме много добри резултати от учения (например "Хвърлена ръкавица" от миналата година) и големи амбиции за подготовка на личния състав – било то 68-а бригада или пък морският специален отряд.  

Източник: http://www.capital.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини