Частни уроци изсмукват семейните бюджети

Около 360 милиона лева се въртят годишно в индустрията за частни уроци у нас. Половината от учениците в България посещават или са ходили при платен преподавател след часовете, пише в. „Монитор”, като се позовава на данни от Доклада на младежта за 2012 година, който бе приет от образователната комисия в парламента. 

Това на практика означава, че от допълнително обучение имат нужда над 375 000 ученици. Така при цена от 20 лева за урок и посещение по 8 пъти месечно в продължение на половин година се получава внушителната цифра от 360 млн. лева.

„По всяка вероятност родителите на настоящите ученици не преценяват образованието като достатъчно добро за успешното развитие на децата им. Посещаването на частни уроци е интензивно преди кандидатстване в университет. Това обяснява и високия дял студенти – 62%, посещавали частни уроци“, пише в доклада. 

Всеки десети ученик е повтарял годината или е бил на поправителен изпит, сочат още данни от документа. Свободните часове в училище пък са част от ежедневието на 20% от учащите у нас. 

Отпадащите ученици продължават да са голям проблем на образователната ни система. Според доклада най-честите причини за това са бедността и нежеланието на подрастващите да посещават класната стая. Тревожна тенденция е, че институциите не търсят децата, които излизат трайно от училище. 

Почти половината от учениците у нас владеят добре един чужд език, пише още в доклада. 

12 000 младежи пък са напуснали страната през последната година, като са сменили адресната си регистрация. 74% от гимназистите ни пък имат положителна нагласа към идеята да работят в чужбина. 

Половината от работещите младежи у нас пък не са доволни от заплатата си и са на мнение, че трудът им е подценен. 

Друга тревожна констатация е, че една трета от работещите младежи не се осигуряват на заплатата, която реално получават.

По публикацията работи: Камелия Цветанова

Източник: kardjali.bgvesti.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини