Волейболистите и тенисистите на Езиковата – четвърти в страната

Тази година бе най-успешната за волейболния отбор на ГПЧЕ „ Христо Ботев „- гр. Кърджали. Той зае четвърто място на ученическите финали  по волейбол  2012 г. за юноши / 8 – 10 клас / в гр.Исперих. По пътя си до там отбора по волейбол отбеляза  много победи. Зае първо място на общинското първенство, като победи отборите на СОУ „ П. Р. Славейков”, СОУ „ Отец Паисий” и ПГИ „ Алеко Константинов”. На областния кръг отборът на гимназията /Димитър Калчев, Кирил Василев, Стефан Йоргов, Марин Кючуков, Ангел Тончев, Стефан Митрев, Станислав Тодоров, Георги Русинов/ постигна само чисти победи срещу отбори от Ардино, Кирково, Крумовград и Джебел. На зоналното първенство той взе убедителни геймове над шампионите от Димитровград и Казанлък, спечели купата на югоизточната зона и така извоюва правото си на участие на финалите на ученическите игри в гр. Исперих. Там волейболистите ни заеха първо място в своята група, загубвайки само един гейм. На полуфиналите те загубиха от шампионите на тазгодишното първенство – ЕГ „Пловдив” – гр. Пловдив. В оспорван драматичен 5-геймов спора за бронзовите медали те загубиха от домакините след множество спорни съдийски решения. Най–резултатният играч в отбора беше капитанът Димитър Калчев.

От 31.05.2012 г. до 03.06.2012 г. в гр.Разград се проведоха ученически игри – финали 2012 г. по тенис на маса / 8 – 10 клас /.В състезанието взеха участие 10 отбора юноши и 10 отбора девойки / Две могили, Сливен, Генерал Тошево, Разград, Роман, София, Плевен, Пловдив, Перник и Кърджали /. Тенисистите от ГПЧЕ „ Христо Ботев” – гр. Кърджали заеха четвърто място в цяла България след загуба на полуфинала от тазгодишните шампиони от Пловдив. На индивидуалното първенство момичетата от Кърджали също се представиха отлично. Михаела Иванова зае 5 - то място, Нургюл Хасан – 10 – то място, а Мерал Пашаллъ и Хатидже Али заеха 15 – то и 16 – то място.