Напрежението по спорната граница между Камбоджа и Тайланд расте от ден на ден, а сраженията се ожесточават. Това развитие поставя на карта крехкото примирие, договорено през юли с международно посредничество.
Камбоджа твърди, че стриктно е изчакала 24 часа, преди да отвърне на огъня, след като Тайланд е нарушил примирието. Според официалната позиция на страната контраатаката е била „неизбежна“.
В същото време Банкок докладва за сблъсъци в цели пет гранични провинции. Тайландските военноморски сили провеждат операция по изтласкване на камбоджански части в района на Трат. Тайланд твърди, че срещу тях се използват артилерия, ракетни системи и дронове, хвърлящи бомби – картина, която очертава по-скоро фронтова линия, отколкото спорна граница.
Според информации от камбоджанските власти девет души са убити, а десетки ранени. Тайланд пък съобщава за трима убити войници и над 29 ранени. И двете държави вече са евакуирали стотици хиляди хора – мащаб, който ясно показва, че ситуацията излиза извън контрол.
Ескалацията се разгаря месец, след като Тайланд едностранно замрази договорените под егидата на Тръмп мерки за деескалация. Поводът е тежко осакатен тайландски войник заради новопоставена камбоджанска мина. Боевете са най-ожесточените след артилерийските удари от юли, които взеха поне 48 жертви и разселиха около 300 000 души.
Спорът между двете държави е стар повече от век – смесица от колониални карти, национализъм и древни храмове, които се превръщат в повод за съвременни конфликти.