Край на многократното разкопаване на улици?

Цялата информация за съществуващата и планирана инфраструктура ще бъде събрана в електронна платформа, базирана на геопространствени данни – „Единна информационна точка“. Проектът се изпълнява от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) и е финансиран от Оперативна програма „Добро управление“.  

„Реализирането на проекта е с пряко влияние върху икономиката на страната“, заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Димитър Геновски по време на информационен ден за общините и телекомуникационните оператори. По думите му, основната цел е да бъде сложен край на непрекъснатото разкопаване на улици и обществени места заради липсата на координация на ремонтите от различни оператори. „Очакваме от кметовете значително съдействие. Повечето ангажименти за общините обаче, означават спестяване на средства на гражданите и по-комфортен живот в градската среда“, каза още заместник-министър Геновски. Той посочи като втора цел, значително намаляване на разходите на строителите. „Всеки инвеститор, който има желание да изгради комуникационна инфраструктура, ще може да добие представа какви налични мрежи и оборудване има в даден регион и ще има възможността да ги използва. По този начин ще бъдат намалени разходите за строителни дейности като прокопаване на канали, полагане на тръби или на шахти“, каза още той.

В приветствието си към участниците в информационния ден, главният секретар на МТИТС Иван Марков заяви, че работата по проекта, дава възможност за успешно сътрудничество между МТИТС, общините и мрежовите оператори. „Потърсихме съдействие от всички заинтересовани страни, в това число кметове, предприятия, които изграждат мрежова инфраструктура и всички институции, които вече имат мрежи за обществени услуги“, каза той.

В рамките на информационния ден бе представена възможността общините да се включат в конкурсите на Европейския съюз за безплатен интернет на обществени места. „През последните години, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията участва активно в подготовката на тази инициатива и постигна благоприятно за страната ни разпределяне на средствата. Така, можем да получим финансиране за 50 проекта в предстоящите конкурси до 2020 г.“, каза по време на представянето заместник-министър Димитър Геновски. По думите му, в някои малки общини, много семейства нямат достъп до световната мрежа у дома.  „Те обаче ще могат да ползват бърз, безплатен интернет на обществени места като гари, библиотеки, паркове – там, където са техните приятели и съседи“, добави заместник-министърът. Той каза още, че проектите за безплатен безжичен интернет са възможност за създаване на повече работни места и за подпомагане на предприемачеството, защото хората ще могат да търсят работа  онлайн.  „Достъпът до публичен интернет ще подпомогне и образованието на децата, защото те ще имат достъп до огромни бази данни. Не на последно място, фирмите могат да покажат и приложат своите технологични решения“, заяви в заключение Димитър Геновски.

В откриването на информационния ден участва и Гергана Паси – Цифров шампион на България.

Източник: asenovgrad.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини